Stor travhelg

| 2006-09-29 11:05
Ordet kriteriehelg har en smått magisk klang i sig och vi drömmer oss gärna tillbaka till fjolåret då Jaded vann de svenskfödda treåringarnas finaste lopp.
Stall Hultman har ingen häst i huvudlöpningen i år men stallet startar fem hästar under lördag och söndag. Jag har lyssnat med Stefan hur han ser på de aktuella starthästarnas chanser.
Vallee Solide hade inte det rätta flytet senast men formkurvan pekar uppåt.Foto: Annika Lindblom

Vallee Solide hade inte det rätta flytet senast men formkurvan pekar uppåt.

Foto: Annika Lindblom

- On Way Laday (V75-6/lopp 9) är först ut av våra hästar på lördagen då han startar i bronsfinalen, berättar Stefan.

- Det här är en riktig hedershäst som gör det bra mest varje gång. Senast var han kanonfin och även om han fick en drömresa så avgjorde han på ett par steg när han fick full marschorder.

- Han har efter det fått ladda batterierna inför det här loppet och han är även tillfräschad efter den senaste starten. Jag räknar med att han kommer vara ytterligare förbättrad till den här starten. Så såg det också ut när han för tio dagar sedan gick ett 20-jobb utvändigt om häst på Solvalla på ett härligt sätt.

- Bakspår är väl inget man önskar sig med den här startblixten och vi kan bara hoppas på att det löser sig på ett bra sätt. Det ser också ut att vara ett ganska jämnt lopp på papperet och det finns en fyra, fem tunga pjäser med i loppet.

- Vi har en häst i mycket fin författning och jag är helt inne på att han ska kunna sluta bland de tre, fyra första i loppet om det inte strular på vägen.

Johnny B ska köra båda Stefans drag från stall Hultman denna helg.Foto: Annika Lindblom

Johnny B ska köra båda Stefans drag från stall Hultman denna helg.

Foto: Annika Lindblom

- Kippis (lopp 11) var väldigt trög i sitt uppträdande innan han började starta. Därmed så hade vi lite betänksamheter runt hans inställning till tävlandet och han fick därmed börja med att göra ett par starter på landsorten.

- Han har dock visat sig ha en bra tävlingsinstinkt och näst senast var han riktigt bra då han utvändigt om ledaren gick ett slutvarv på 15 vid en säker seger. Jag var dock inte riktigt säker på var jag hade honom inför hans senaste start. Detta på grund av att han hade hostat en del några veckor innan det och inte heller gått några tempojobb efter sitt lilla uppehåll.

- Han ställde dock dessa tvivel i skamvrån och trots ett tungt lopp så gjorde han en strålande insats. Jag är helt på det klara att han kommer att vara markant förbättrad till det här loppet.

- Han har fått ett lurigt utgångsläge men kommer han till i loppet så får dom andra passa sig. Trots de förutsättningar som ges så tycker jag att han kan vara ett roligt spelförslag den här gången.

- Kortis (lopp 12) är en storvuxen tjej som började lite segt eftersom hon behövde tid på sig att växa i kroppen. Hon kommer att behöva ytterligare tid på sig innan hon är helt som man vill ha henne och hon kommer säkert att ha stor nytta av den vinter som kommer med tillhörande träning.

- Senast hade hon fått ett bra utgångsläge och vi beslöt att hon skulle tävla barfota runt om för första gången. Det slog väl ut och efter att ha fått dirigera loppet från ledningen så vann hon säkert med gott om krafter sparade. Visserligen blev loppet lite billigt men hon behöver minsann inte be om ursäkt för det utan hon gjorde en mycket rejäl insats.

- Den här gången bjuds det på tuffare motstånd och hon får svårt att vinna loppet. Går det som tänkt ska hon kunna sluta bland de tre, fyra första men jag tycker inte att man ska se henne med någon större vinstchans.

- På söndagen har vi två hästar till start och då börjar vi med Kiss Me Fast som startar i det nionde loppet. Hon har fått gå en hel del snälla lopp och det har gjort henne gott. Hon avslutade rejält senast efter en sen lucka och hon gör bra ifrån sig tycker jag.

- Hon är stark och har fått ett läge som gör att hon ska kunna få den smygare som hon trivs så bra med. Får hon en sån resa så har hon alltid en bra trudelutt till slut och klaffar det så kan även hon sluta trea, fyra men jag tror att det blir tufft för henne att vinna.

- (lopp 11) har haft en del otur på sistone och senast blev han tvungen att gå på i fjärdespår 350 kvar eftersom den häst han hade rygg på tappade all fart. Han avslutade mycket bra och även om han bara var sexa i mål så var han inte långt efter segraren. Det loppet hade han helt klart kunnat vinna om det klaffat lite bättre.

- Han är tillfräschad efter den starten och han kommer att vara ytterligare förbättrad till den här starten. Han har också fått ett halvskapligt utgångsläge och jag blir inte förvånad om han vinner den här gången. Tillsammans med Kippis så tycker jag att han är de speldrag vi har att bjuda på till helgen från stall Hultman, avslutar Stefan.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »