Halmstadtravet bryter ny mark

| 2006-10-20 08:49
STOCKHOLM

Open stretch - ett extra innerspår på upploppet - är något som används lite här och var i travvärlden.
Nu är det Sveriges tur och med start på fredag kommer Halmstadtravet att prova konceptet under sju tävlingsdagar.
Jan Norberg tycker inte om open stretch. - Vad är det då för jävla sport, säger han. Foto: Lars Jakobsson.

Jan Norberg tycker inte om open stretch. - Vad är det då för jävla sport, säger han. Foto: Lars Jakobsson.

Open stretch innebär ett extra innerspår på upploppet. Hästar som sitter invändigt måste alltså inte söka sig utåt i banan för att få fritt, utan kan istället anfalla invändigt om framförvarande ekipage. Halmstadtravet har ännu inte byggt något nytt innerspår utan flyttar istället ut banmarkeringen från ca 300 meter före mål så att ledaren kommer in på upploppet i andraspår. Därmed är innerspåret fritt när hästarna kommer in på upploppet och alla bakomvarande ekipage får styra ner invändigt. Ledaren måste däremot hålla sitt spår.

Delade meningar

Huruvida open stretch är bra eller dåligt finns det delade meningar om. Vissa menar att det gynnar speediga veklingar samtidigt som det missgynnar starka hästar som tål att traska utvändigt om ledaren. Andra menar att det motverkar "speedwaytrav" där favoriten släpps till spets, stryper tempot och kör undan till slut.

- Vi måste prova för att få svar och det här känns kul och spännande, säger Réne Jensen, sportchef på Halmstadtravet.

- Man kan se det från olika sidor. Spelarna kan uppskatta att just "deras" häst inte riskerar att sitta fast. Att favoriten kanske inte får lika stora fördelar som tidigare kan också vara något som uppskattas. Sen får vi se vad de aktiva tycker. Vad tycker till exempel "startkuskarna" som gillar att köra i spets?

- Open stretch drar i alla fall till sig ett stort intresse. Det är många som hör av sig och restaurangen är fullbokad - till en tävlingsdag som annars inte tilldrar sig allt för stort intresse.

Jan Norberg, en av Sveriges startsnabbaste kuskar, är inte allt för uppspelt över open stretch.

- Min uppfattningen är att open stretch är klart negativt både för spelarna och sporten, säger Norberg.

- Spelarnas grej är ju att analysera loppen. Många bygger sina spel på vem de tror ska ta ledningen och spelar därför på en startsnabb häst med bra kusk. Men vet man att det kan komma en smygkörd häst från tredjepar invändigt - vad fan är det då för jävla sport?

Om open stretch är här för att stanna eller ej får framtiden utvisa. På fredagskvällen är det hur som helst dags för spelare och kuskar att ta med ytterligare en parameter i beräkningarna.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »