Det var V75-finaler på Solvalla och Mikael Lindmark trodde på bra chans. I samma stund som startbilen släppte fältet svor han till. Carolina Queen galopperade och även om hon rätt snabbt ställde sig på benen såg det ut att vara kört. Inte blev det sedan bättre av att Carolina Queen först blev hängande i tredjespår, och sedan tvingades trava hela slutvarvet i dödens. Ändå slutade det med Mikael Lindmarks största seger i karriären.
- Ja, i alla fall känslomässigt. Det kändes jäkligt stort att få vinna en final på Solvalla, särskilt eftersom det var så mycket som strulade.
Vad har Carolina Queen gjort sedan den bragdinsatsen för drygt fem veckor sedan?
- Hon var ute i en Breeders' Crown-uttagning i Gävle veckan efter, men där fick vi ett lopp invändigt och blev fast. Efter det tyckte jag att hästen var värd en paus och hon fick återhämta sig i lugn och ro. Jag tror att formen ska vara hygglig trots en månads vila och hon känns fin i jobben, säger Mikael Lindmark.
Mot ny seger
På onsdag startar Carolina Queen i V64-6. Från spår tio ska Mikael Lindmark försöka sig på att kopiera bedriften från det senaste besöket på Solvalla.
- Jag har goda förhoppningar om en repris. Bakspår är väl inte superbra, men jag hoppas ändå vara med långt framme.
Hur går dina tankar om det blir en ny startgalopp?
- Jag kommer inte att ge upp i alla fall med tanke på senast. Normalt sett är hon inte osäker och jag hoppas att galoppen var en tillfällighet.
Pär Andersson
