Roger Hornline tvåa på Vincennes

| 2006-12-17 19:42
Roger Hornline slutade på lördagen tvåa i Prix de Saint-James på den franska nationalarenan Vincennes.

Roger Walmanns sexåriga hingst gjorde sin andra start på fransk mark och den inledande segern följdes upp med en andraplats. Efter en invändig resa spurtade han starkt till slut för Nicolas Roussel och när framförvarande l´Ecu du Vernay galopperade på upploppet var andraplatsen klar. Roger Hornline kom i mål på kilometertiden 1.14,5 över den 2 100 meter långa distansen och andraplatsen var värd drygt 150 000 kronor.

Vann loppet gjorde Macadam Cowboy på tiden 1.14,1 med Pierre Levesque i vagnen. Anders Lindqvist slutade femma med Lönshults Danne och sexa inkom Jim Fricks Little Wood.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »