Eskilstunas suverän

| 2006-12-19 09:31
STOCKHOLM

En del far ut i rymden för att bli en vinnare.
För Örjan Kihlström räcker det med att åka till Eskilstuna.
Där vinner Sveriges kyligaste kusk fler lopp än någon annan - och på lördag väntar V75.
Örjan Kihlström vinner fler lopp än någon annan på helgens V75-bana. Foto: Lars Jakobsson.

Örjan Kihlström vinner fler lopp än någon annan på helgens V75-bana. Foto: Lars Jakobsson.

I fjol var han överlägsen, i år är han värre än så. Medan värste konkurrenten, Håkan Eriksson, vunnit 24 lopp i Eskilstuna, har Örjan Kihlström tagit mer än dubbelt så många segrar. Fakta som gör att V75-spelarna till helgen måste ha stenkoll på kusken i svart, rött och vitt. Örjan Kihlström kör fem hästar på V75, och vilken som är hans bästa chans tvekar han inte en sekund på.

- Arnie Somolli. Visst kan han förlora, men det är en bra häst för klassen och senast kändes han väldigt fin. Distansen spelar mindre roll, han är stark och rejäl, och han bör vara med i striden, säger den normalt så försiktige Örjan Kihlström.

Vad är det som gör att du lyckas så bra just i Eskilstuna?

- Det är en välskött bana där jag trivs och där det mesta fungerar. Men framför allt startar alltid Roger (Walmann) sina hästar i Eskilstuna och det är en nyckel för mig.

Olika körstilar

Den gångna veckans mest uppmärksammade duell var den mellan Björn Goop och Åke Svanstedt på V75 på Åby i lördags. Goop, som körde megafavoriten Conny Nobell, fick stenhårt tryck av Svanstedts Tag the Devil. Tempot knäckte till slut båda hästarna, och från rygg ledaren spurtade 20-oddsaren Prime till seger. I sulkyn - Örjan Kihlström.

Vad tänkte du när Goop och Svanstedt körde som värst?

- Jag var naturligtvis nöjd eftersom jag fick det lopp som jag ville ha. Men i det läget trodde jag inte att vi skulle slå Conny. Självklart var det positivt att de körde så hårt mot varandra, säger Örjan Kihlström.

Varför ser man aldrig dig köra slut på en häst på det sättet?

- Det händer nog mig också men vi har ju olika körstilar. Alla kuskar gör misstag, det är bara det att misstagen ser olika ut. Ibland blir man över i tredjespår vilket kan ge en väldigt misslyckad styrning trots att man kanske inte gör några direkta fel. Andra gånger kan det lösa sig fantastiskt bra trots att man inte gör något särskilt alls.

Formstark V75-kusk

Under december månad har Örjan Kihlström vunnit sex rikstotolopp. På lördag kan han förbättra den siffran. Förutom Arnie Somolli i V75-1 kör han ytterligare fyra hästar.

- Kippis (V75-2) var rätt så bra senast på Solvalla i ett tufft gäng. Det är ingen tokig häst, men det måste klaffa maximalt om han ska räcka till seger på V75.

- Born to Dance (V75-3) har väldigt fin form och ska vara med där framme med ett passande lopp. Tyvärr tycker jag att Karis häst (Key tio Dream) känns som en mycket tuffare häst och han ska nog vara klar favorit.

- Blue Canyon (V75-6) saknade röta sist men gick bra i skymundan. Bakspåret är en nackdel eftersom han är skaplig från start.

- Västerbo My Melody (V75-7) går jämnt och bra men möter tufft motstånd. Jag är nöjd om hon får ett bra lopp och kan tjäna en hygglig slant.

Pär Andersson

5 snabba om Eskilstuna

Vad heter stans mest kända rockband?

- (lång betänketid) Nä, det vet jag faktiskt inte. Jaså, var det Kent, de är ju faktiskt riktigt bra men jag visste inte att de var från Eskilstuna. (rätt svar Kent: 0 poäng)

Vem blev kuskchampion i Eskilstuna 2005?

- Vann "Hockey" i fjol eller var det året innan? Om han vann 2004 var det väl jag som vann förra året. (rätt svar: Örjan Kihlström: 1 poäng)

Vad heter stans populära handbollslag?

- Det borde jag klara...hmm...Guif! (Rätt svar: Guif, 1 poäng)

Vilket landskap ligger Eskilstuna i?

- Sörmland. (rätt svar: Södermanland, 1 poäng)

Vem av dessa tre personer är INTE från Eskilstuna - Christer Lindarw, Christer Fuglesang, eller Anni-Frid Lyngstad?

- Jag visste faktiskt inte att någon av dem var från Eskilstuna, men jag chansar på Fuglesang. (rätt svar: Christer Fuglesang, 1 poäng)

TOTALT: 4 AV 5 RÄTT. MED BERÖM GODKÄNT.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »