Lotta Karlsson står som tränare på Peach Princess (V64-6) men det är sambon Jan Bohman som står för det mesta av träningen. I alla fall om man ser till själva körningen.
- Vi delar på allting och ungarna hjälper också till med det de kan. Jag har hand om körningen och Lotta sköter de muskulära bitarna med massage och så. Hon ger mig mycket "hintar" om hur hästarna känns i musklerna och om jag till exempel har kört för hårt. Det funkar bra och betyder att vi inte behöver åka till veterinären så ofta, säger Bohman.
Paret har fem travare i träning på gården i Märsta utanför Stockholm. Till dessa tillkommer två fölmärrar och Karlsson står själv som uppfödare till bland andra Peach Princess. Hästarna tar emellertid inte upp all tid utan tid finns också till annan verksamhet.
- Vi har strö och foderförsäljning på eftermiddagarna. Foderbutiken öppnar vid tvåtiden så vi försöker städa undan hästarna innan dess. Våra kunder är mest ridfolk här i krokarna men jag kamperar ju med Kurt Rabe och Kaj Widell så vi samkör vårt foder, säger Bohman.
Straffspark senast
På onsdag får tränarparet städa undan såväl hästar som foder i god tid för då är det dags att bege sig till Solvalla med Peach Princess. Senaste starten gjordes också på huvudstadsbanan och då var hästen mer eller mindre ensam på plan.
- Senast snackade både jag och Kaj (Widell) om straffspark och jag tyckte att spelarna släppte iväg henne till ett fantastiskts odds. Men det är ju inte samma uppmärksamhet när hästen tränas av en liten tränare och körs av en lite mindre känd kusk, även om jag personligen tycker att Kaj tillhör topp fem i Sverige.
Hur ser du på att det är längre distans den här gången?
- Hon har gått jättebra över långt och jag tycker att hon är gynnad av de längre distanserna då hon aldrig lägger bort några krafter i loppen. Hon har vunnit på 1.16,1 över 2 640 meter och den gången slog hon bland annat Arnie Somolli.
- Egentligen har Peach Princess alltid presterat bra och Kaj har fått ut ytterligare en växel ur henne på slutet.
Hur långt sträcker sig förhoppningarna den här gången?
- Jag tycker att det ser bra ut och framför allt tycker jag att läget är intressant. Med en bra position och lite flyt på vägen är hon en av dem som ska räknas.
Kommer hon att gå med skor igen?
- Hon har gått barfota varenda gång sedan i somras. Jag har ringt in balansen men Solvalla har slarvat och därför står det fel i programmet. Om banan tillåter blir det barfota igen. Skulle det krävas brodd fram är hon väldigt missgynnad, men det ska inte behövas. Som vädret ser ut måste Solvalla kunna prestera en barfotabana.
Ola Johansson
