Conny friskförklarad

| 2007-01-04 00:02
STOCKHOLM

Svullnaden har gått ner och faran är över.
Efter en ny undersökning är Conny Nobell friskförklarad.
- Nu kommer vi att anmäla hästen till Prix de Belgique, säger Björn Goop.
Conny Nobell är frisk igen enligt en ny fransk undersökning. Foto: Lars Jakobsson.

Conny Nobell är frisk igen enligt en ny fransk undersökning. Foto: Lars Jakobsson.

I tisdags kom beskedet att Conny Nobell eventuellt var allvarligt skadad och att de kommande starterna på Vincennes var i fara. Björn Goop meddelade till och med att Prix de Belgique nästa söndag var helt uteslutet. Nu låter det annorlunda.

- Den franske veterinären ville göra en ny undersökning på Conny Nobell och i den verkar hästen frisk. Svullnaden i benet har också gått ner, säger Björn Goop.

Vad innebär det här för Conny Nobell?

- Han kommer ändå att få ta det lugnt hela den här veckan och bara skrittas och gå i hagen. Det blir inga snabbjobb. Sedan kommer jag att anmäla honom till Prix de Belgique, men om det blir start där bestämmer vi inte förrän i mitten av nästa vecka.

Vinterns huvudmål för Conny Nobell är Prix d'Amerique den sista söndagen i januari.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »