Revansch för Min Narkissos

| 2007-01-11 13:43
STOCKHOLM

Senast på Solvalla galopperade han bort en klar V75-seger på upploppet.
Nu fick urstarke Min Narkissos sin revansch.
- En mycket bra häst med otrolig utvecklingspotential, säger Björn Goop efter segern i V64-2.
Min Narkissos fick revansch för galoppmissen senast och vann V64-2 före Axel Esskå. Foto: Lars Jakobsson.

Min Narkissos fick revansch för galoppmissen senast och vann V64-2 före Axel Esskå. Foto: Lars Jakobsson.

Om travlopp innehöll stilpoäng skulle Min Narkissos inte ha en chans. Femåringen ser ut att kunna galoppera när som helst, och det var just ett galoppsteg på upploppet som kostade segern i V75-finalen på Solvalla den 30 december. I V64-omgångens långlopp var det nära igen.

- Jag försökte forcera fram honom i tredjespår och när hästen ville gena i svängen var han nära att galoppera. Men han lyckades reparera på ett bra sätt, och jag tycker han blir bättre och bättre att köra, säger Björn Goop.

Min Narkissos övertog ledningen varvet från mål, och drog sedan undan i ett högt tempo. Enda motståndaren som lyckades följa var Axel Esskå, som närmade sig över upploppet utan att någonsin vara riktigt nära. Min Narkissos, tränad av Kari Lähdekorpi, tog därmed revansch för galoppmissen senast.

- Man kan inte sitta och sova när man kör den här hästen utan det gäller att hålla i. Men det är jättekul att köra en häst som har den rätta styrkan, säger Björn Goop, som även vann V64-1 med Go On Pale.

En miljon inkört för Lähdekorpi

Kari Lähdekorpi kunde räkna in en dubbelseger inom V64-spelet efter att Lass Heathrow skrällvunnit V64-3. Därmed har Halmstadstränaren redan efter tio dagar av det nya året passerat en miljon kronor i inkörda pengar. Lass Heathrow vann efter en drömresa signerad Per Lennartsson samtidigt som storfavoriten Lage galopperade bort sig från start, och betrodde Tamil Image svek rejält från ledningen. I stället var det Versace Boko med Kjell Brandt som var den häst som imponerade allra mest. Men Versace Boko tvingades ge sig sista biten mot smygkörde Lass Heathrow.

- Vi fick ett fantastiskt lopp och även om min häst gjorde det bra så var det Kjells häst (Versace Boko) som var den moraliska vinnaren, säger Per Lennartsson.

Även Lennartsson hade dubbla anledningar att jubla efter att hans egentränade Pappniak Laday vunnit V64-4. De två avslutande avdelningarna vanns av Queeninthefamily och Sir Remington vilket gjorde att utdelningen på sex rätt på V64 stannade på 7 649 kronor.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »