Martellina i V75-debut

| 2007-01-12 11:59
Bergsåker står som värd för veckans V75:a och grönt stall representeras av Martellina. Hon visade verkligen framfötterna i slutet av sin treåringssäsong och i sina senaste två starter har hon vunnit.
Nu är det dags för henne att prova på V75 och jag har lyssnat med Stefan hur han bedömer hennes chanser i V75-2 i morgon.
Martellina har kommit igång riktigt fint och hon ska kunna få en bra säsong.Foto: Annika Lindblom

Martellina har kommit igång riktigt fint och hon ska kunna få en bra säsong.

Foto: Annika Lindblom

- Martellina har varit mycket rejäl i sina senaste två starter och speciellt senast var hon riktigt bra , berättar Stefan.

- Då vann hon på ett mycket bra sätt efter att ha avancerat fram utvändigt om ledaren dryga varvet kvar. Hon gick då i mål med en del krafter sparade och det var en klart plusbetonad prestation.

- Nu har hon fått ett vanskligt utgångsläge och den häst som hon har rygg på kunde inte öppna något vidare förra lördagen i varje fall. Hon möter också några bra hästar som det ser ut på papperet även om den på förhand stora favoriten är struken. Hon ska också ut på sin första långresa och även om hon inte ska övernatta i Sundsvall så vet man inte bestämt på förhand hur hon kommer att hantera den för henne nya situationen.

- Hon ska med på kupongen om man streckar tre, fyra hästar men hon behöver ha en del tur på vägen och samtidigt klara av resan på ett bra sätt, avslutar Stefan.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »