Om Hot Tub hade varit i behov av några extra krafter på upploppet hade nog Marcus Öhmans glädjedans på läktaren kunnat hjälpa. Nu behövdes inte det, Hot Tub var överlägsen i Prix de Brest. Tidigt körde kusken Stephane Delasalle till ledningen och sedan var det aldrig någon som kom riktigt nära. Segertiden blev 1.15,3 och det var Hot Tubs sjätte seger på elva starter i Frankrike.
- Pengamässigt är det den största segern och att få vinna här i Paris den här dagen tycker jag känns otroligt stort. Vi hade bestämt oss för att köra från start och siktet var inställt på att köra i ledningen. Det var dags att prova där igen efter två snälla lopp, säger Marcus Öhman.
Har Hot Tub satt sig i respekt nu hos fransmännen?
- Nej, jag tror inte att fransmän har stor respekt för någon svensk häst, oavsett vem det är. Men det är klart att de har sett vilken bra häst han är och det kanske gör att han blir släppt lite enklare till ledningen.
"Enklaste segern hittills"
En som verkligen har imponerats av Hot Tub är Stephane Delasalle som har varit ordinarie kusk under de framgångsrika månaderna i Frankrike.
- Hästen blir mer självsäker och lättare att köra för varje lopp han gör. Dagens seger var den enklaste hittills och det fanns mycket krafter sparade, säger fransmannen.
Nästa lopp för Hot Tub blir troligtvis den 1 februari i Paris.
Strul i starten
De båda andra svenska hästarna i Prix de Brest, Triton Sund och Tunk Nafets, fick sina chanser förstörda redan i starten. Tunk Nafets var enligt Dan Widegren alldeles för stressad i sin debut på Vincennes och blev diskvalificerad. Triton Sund reparerade sin startgalopp och avslutade vasst till en sjätteplats.
- Han gjorde ett bra lopp efter galoppen. Formen är rätt okej men han är inte lika smidig som i fjol. Nu siktar vi på Prix du Luxembourg på lördag, säger Örjan Kihlström.
Pär Andersson
