Prix d'Amerique-vinnaren tillbaka

| 2007-02-19 08:49
STOCKHOLM

Offshore Dream gjorde på söndagen sin första start efter segern i Prix d'Amerique.
Det blev en ny triumf och 50.000 intjänade euro för den Pierre Levesque-tränade stjärnan.

Offshore Dream startade i ett femåringslopp på Vincennes mot blott fem konkurrenter.

Efter en avvaktande resa i ett lågt tempo avgjorde han säkert den sista biten. Sista tusen meterna travade hästen på drygt 1.10 och segermarginalen blev en längd. Vinnartiden blev 1.15,1 över 2700 meter.

Tyvärr lär vi inte få se Offshore Dream i Elitloppet senare i vår. Pierre Levesque har tidigare deklarerat att han inte ska ut och resa med sin stjärna utan har andra planer hemma i Frankrike.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »