Debutanten är inte golvad

| 2007-03-21 09:32
STOCKHOLM

Årsdebut och första starten i gulddivisionen.
Ändå låter Hans-Owe Sundberg Scarlets Aino kvala till Olympiatravet.
- Han är inte helt golvad.
Scarlets Aino hade en dundersäsong förra året och är nu uppe i gulddivisionen. På lördag startar han i det första uttagningsloppet till Olympiatravet. Foto: Michael Gustafsson/Foto-Mike.

Scarlets Aino hade en dundersäsong förra året och är nu uppe i gulddivisionen. På lördag startar han i det första uttagningsloppet till Olympiatravet. Foto: Michael Gustafsson/Foto-Mike.

Scarlets Aino rusade igenom klasserna förra året och tjänade 1,3 miljoner kronor. En dundersuccé som slutade med tio segrar och fem andraplatser på 19 starter.

Efter tre månaders uppehåll är det nu dags för årsdebut - och för ett första nappatag med eliten. Scarlets Aino startar i lördagens gulddivision, vilket även är första uttagningsloppet till Olympiatravet. Tränaren Hans-Owe Sundberg räds dock inte motståndet.

- Hästen ska ju ändå springa mot de bästa under året och eftersom han känns så fin får han gå ut här. Jag tycker inte att han är helt golvad men begär såklart inte att han ska kunna vinna, säger Hans-Owe Sundberg.

- Han gick till vintervila helt fräsch och sedan har vi tränat på utan några avbrott. Han känns pigg och laddad och har gått 1.20 full distans som snabbast. Visst är det tufft motstånd men jag blir inte helt överraskad om han vinner. Min häst utvecklades enormt förra året och gjorde många fina lopp.

Hur blir taktiken?

- Han drar ju iväg själv ifrån början och jag har goda förhoppningar om att han ska komma bra till i loppet. Det kanske inte är helt omöjligt att det till och med blir ledningen.

Du har även med Laritz Supergoal i V75-avslutningen. Chanserna där?

- Laritz Supergoal var jättefin vid segern senast och hade gott om krafter kvar i mål. Han känns minst lika fin efteråt och jag hoppas kunna vara med i striden här. Affe Fager kan ju bli svår att slå eftersom han har fått ett bättre läge. Men jag tycker att min häst ska räknas tidigt och det är en bättre vinstchans än Scarlets Aino, säger Sundberg.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »