"Ludde" till tusen

| 2007-03-21 09:35
STOCKHOLM

Glee Face blev Lutfi Kolgjinis tusende vinnare. Nu har han klivit in i den prestigefyllda "tusenklubben".
- Det är en milstolpe. Jag är väldigt stolt, säger Kolgjini.
Lutfi Kolgjini tog sin tusende seger på tisdagen och skrev stolt upp siffran på tavlan inne i stallet. Foto: Lutfi Kolgjini

Lutfi Kolgjini tog sin tusende seger på tisdagen och skrev stolt upp siffran på tavlan inne i stallet. Foto: Lutfi Kolgjini

Lutfi Kolgjini har haft många stjärnhästar genom åren. Namn som Viking Kronos, Revenue och Going Kronos är välkända. Bland de tusen segrarna minns han speciellt en.

- Segern i Hugo Åbergs med Revenue var speciell. Att vinna på hemmaplan var stort och jag kommer inte att vinna nåt större. Sen är jag faktiskt mer stolt över att träna fram tusen segrar. Köra hem tusen lopp är inte så svårt.

Speciellt vinna med Glee Face

Den tusende segern togs hemma på Jägersro med Glee Face. Det var speciellt för Kolgjini.

- Det känns väldigt bra att vinna med Revenues lillebror och ta sin tusende seger med honom.

Anders Forsberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »