Stig H bjuder på påskgodis

| 2007-04-03 14:11
STOCKHOLM

Ägg, påskgodis och V75 tillhör påsktraditionerna.
Stig H Johansson tillbringar som vanligt en del av påsken på travbanorna.
- Jag har väl missat en del firande men det är inget jag ångrat. Oftast har jag ändå hunnit med att fira högtiderna, säger han.
Stig H Johansson bjuder på påskgodis till helgen. Foto: Lars Jakobsson

Stig H Johansson bjuder på påskgodis till helgen. Foto: Lars Jakobsson

Våren har intagit södra Sverige lagom till påsken och Stig H:s gård Stora Alby är inget undantag. Måndagarna är som alltid fortkörningsdagar för Stig H och hans hästar och vid påsktid börjar stallets stjärnor hitta ut på banorna. På långfredagen är det dags igen för Hugo Åbergs-vinnaren Citation att tävla. På påskafton är det V75 med dubbeljackpot och en vinnare kan vinna 59 miljoner kronor lagom till påskäggen ska ätas. Stig H själv är på plats på Romme på lördag och hoppas kunna åka hemåt igen med någon seger på V75.

- Jag har ingen jättebra chans på lördag faktiskt. Det är väl ett gäng som Axel Esskå, Electra Skift och Green Chili som skulle kunna slåss om segern men det är inte jätteheta kandidater.

Sen han slutade som kusk förra vintern har Stig H synts allt mindre i media. I stället är det Erik Adielsson som får stå i rampljuset. Stig H verkar ändå trivas med att träffa journalister och han ler ofta där han sitter vid utemöblerna utanför kontoret.

- Det var inte meningen att slippa media och sånt när jag slutade köra, det fanns andra anledningar. Men jag har aldrig ångrat mig att jag slutade, inte ens tänkt tanken och det är väldigt skönt. Det hade varit jobbigt att ångra ett sånt beslut.

En del experter tycker att det gått tungt för dig i vinter, vad säger du om det?

- Man behöver inte va nån expert för att säga det. Det har inte gått lika bra som förra vintern men hästarna kan inte vara i form hela tiden. Jag har varit med så länge nu så jag är van och jag har haft tyngre svackor än den här.

Vad tror du hade hänt om det gått likadant förra vintern när Adielsson var ny som kusk för stallet?

- Då hade det ju kunnat få konsekvenser. Det var viktigt att det skulle bli en bra start när vi började tillsammans. Jag hade planerat lite när jag visste att jag skulle sluta så att vi skulle ha bra hästar att köra med i början.

Har du nåt påskgodis att dela ut till spelarna? Vem är stallets bästa chans på lördag?

- Som jag sa tidigare handlar det om den där trion. Sen har Lindy Later (V75-1) varit igång länge och får ofta dåliga spår. Han har bra form men kan få svårt att hinna med när banorna är så snabba, säger Stig och tittar på ett påskägg som ligger på bordet fullt med godis.

När intervjun är slut går Stig H fram till bordet och plockar upp påskägget. Med ett leende tar han det under armen och går in på kontoret. Frågan är om han delar med sig av godiset till personalen.

Anders Forsberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »