Lass Zefyr tog första Olympia-biljetten

| 2002-03-02 21:36
MÖLNDAL
Lass Zefyr är som första häst klar för Olympiatravet.
I det första uttagningsloppet avgjorde han enkelt efter ett perfekt lopp.
Allt stämde under vägen och han är riktigt bra nu, sade Olle Goop när han i vinnarcirkeln fick motta pris av världsmästaren i brottning Mikael Ljungberg.
Olle Goop och Mikael Ljungberg.

Olle Goop och Mikael Ljungberg.

Motståndet var förvisso inte av den värsta kalibern. Dessutom fick Lass Zefyr ett mycket behagligt lopp. Men hästen är inne i en härlig formtopp just nu, och hade inga problem att infria favoritskapet. Enda krisen var egentligen i startmomentet. Lass Zefyr var chanslös att hålla ledningen från sitt innerspår, men Olle Goop hittade snabbt ut i andraspår.

Jag laddade vad som gick från start men det fanns ingen chans att vi kunde hålla ledningen, sade Olle Goop.

Ledningen togs av Nucleus som snabbt fick Rantanas Crown på sin utsida. Och Stefan Söderkvist bakom Rantanas Crown såg till att hålla tempot uppe. Han tryckte tufft och första varvet öppnades på 1.14,2. Bakom tätduon satt alltså Lass Zefyr och gottade sig.

Det kunde inte bli bättre. Allt klaffade helt perfekt, log Goop.

Åttahundrafemtio meter kvar galopperade Nucleus och Rantanas Crown tog över täten. Lass Zefyr skuggade sedan hela vägen och hade inga problem att slå klorna i ledaren runt sista kurvan. Upploppet ner var sedan rena defileringen och även om Mastery spurtade vasst till andraplatsen kom han aldrig i hotande närhet.

Vi vann lätt med krafter kvar, konstaterade Goop.

Finalen av Olympiatravet körs den 6 april och då kommer världens bästa häst - Varenne - på besök till Åbytravet. Där väntar 800 000 kronor i förstapris.

Åke Svanstedt

Åke Svanstedt

Nigritella bäst barfota

I V75-inledningen duellerade Scan Tapuyan och favoriten Staro Quickly om ledningen. Thomas Uhrberg försvarade resolut täten, men ett tufft första halvvarv satte också sina spår till slut. Carl-Erik Lindblom placerade Pauls Coffee i tredje par utvändigt. Efter att ha blivit lite hindrad vid ingången till sista kurvan vred Lindblom ut till attack, och då bet det riktigt bra. Pauls Coffee kom flygande, och redan vid upploppets början hade han slagit klorna i favorithästarna.

En jättefin häst att köra och som går från alla lägen. Då är det inte svårt att vara kusk. Det är tränaren som ska ha en stor eloge, sade Carl-Erik Lindblom.

Pauls Coffee tränas av amatören Bertil C Johansson, och det här var hästens andra V75-seger på kort tid. Favoriten Staro Quickly gav däremot upp helt på sista bortre långsidan.

Vet inte vad som var fel. Visserligen var det en tuff öppning men han är stark och brukar tåla hårda lopp, kommenterade Åke Svanstedt.

Nordina Noss lyckades inte med att ta sin fjärde raka seger. Trots att favoriten fick ett perfekt lopp i andra par utvändigt, fick hon ge sig i spurten för Nigritella Nigra. Åke Svanstedt skuggade i rygg (tredje par utvändigt) med sin häst och precis före mållinjen slog de sig förbi till en knapp seger.

Allting stämde perfekt och hästen har varit mycket bra i de senaste starterna, sade Svanstedt.

Hon kom in i min träning i höstas och verkar passa perfekt här nere på de mjuka banorna. Hästen är bäst när hon kan gå barfota vilket hon gjorde idag.

Lars-Åke Söderholm tog sitt livs första V75-seger. Han gjorde det med egentränade Dixie i V75-5. Segerreceptet var ledningen hela vägen, men det såg mörkt ut vid upploppets början. Favoriten Joyous Sound var gott gåendes ute i tredjespår efter att Veijo Heiskanen hade avlossat hennes sylvassa speed. Men den speeden varade bara i ett par hundra meter och mitt på upploppet ebbade attacken ut. Dixie hade då inga problem att hålla undan till seger.

När jag ryckte ner det norska huvudlaget fick hästen en extra knuff framåt. Det här var en rolig seger, sade Lars-Åke Söderholm.

Annabelle Hall har gjort flera topplopp i V75 på slutet utan att få vinna. Men nu var det dags, trots ett tolfespår över sprinterdistans. Efter ett lopp i tredje par invändigt spurtade stoet sylvasst när hon väl fått fritt spelrum på upploppet.

En av de speedigaste hästar jag kört, sade segerkusken Thomas Uhrberg.

Vi fick inget gratis i starten och jag chansade invändigt. När luckan kom krokade vi ihop med

Nebraska Hornline och det kanske såg konstigt ut från sidan. Men någon trängning var det aldrig.

Favoriten Nebraska Hornline var mycket blek efter ett perfekt lopp i andra par utvändigt.

Kjell Brandt hoppas på nya hästar

I början av året skrällde Distant Thunder och Kjell Brandt på V75. Under lördagen gjorde duon om bravaden. Efter ett lopp i tredje par utvändigt kopplade Distant Thunder ett säkert grepp den sista biten. Och det var en glad Solvalla-tränare som mottog priser i vinnarcirkeln.

Jag är inte ett dugg överraskad. Det här har jag väntat hela dagen på, skrattade Kjell Brandt om sin 20-oddsare.

Vi fick ett perfekt lopp och blev framdragen av Erik Adielsson runt sista kurvan. Hoppas att det här resulterar i lite nya hästar i stallet. Vi fick inga efter förra segern men om det skulle komma en är jag nöjd, fortsatte Brandt.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »