På långfredagen arrangerar Klosterskogen Elitelöp med en kvarts miljon norska kronor till vinnaren. Det kan bli det första mötet mellan det nya norska kallblodsfenomenet Moe Odin, med 24 raka segrar, och Järvsöfaks, kungen på kallblodstronen med över fem miljoner kronor insprunget.
Sveriges Järvsöfaks årsdebuterar på Gävle 8 mars, för att sedan starta i norska Leangen den 16:e. Loppet i Klosterskogen två veckor senare kommer perfekt för honom.
Och alla i Klosterskogen vill givetvis se bygdens stora stjärna besegra Järvsöfaks på hemmaplan, Moe Odins kusk Asbjörn Mehla är Klosterskogens dominant.
Vi får se. Klosterskogen är en knepig bana, 800 meter och open stretch. Och Asbjörn Mehla kan den banan bättre än jag, säger Järvsöfaks tränare Jan-Olov Persson som varken vill säga bu eller bä om drömmötet.
Ett möte med Moe Odin är ett prestigemöte för dig?
Ja, det är klart att det är.
Jan-Olov Persson påpekar att kretsen kring Moe Odin tidigare sagt att de inte vill möta Järvsöfaks förrän tidigast i höst.
Men hästen är så bra nu att de kanske ändrar sig, resonerar Persson. Som under lördagen tillsamans med Trollfager fick storstryk av Moe Odin i storloppet Lars Laumbs på Bjerke utanför Oslo.
Moe Odins överlägsna seger i helgen var karriärens 24:e på lika många försök. Efteråt sade kusken Asbjörn Mehla att tanken är att Moe Odin ska ta en paus, ägna sig åt avel under sommaren och återkomma till hösten.
Men det är inte helt avgjort, meddelade Mehla efter lördagens viktoria på 1.26,0 över 2680 meter (löpningsrekord för Lars Laumbs).
Ingen tvivlar på att kallblodsgiganterna Järvsöfaks och Moe Odin kommer att mötas.
Men det kan tidigast ske den långfredagen 29 mars - i Klosterskogen.
