Det var tredje raka segern för Petra Palema på fransk mark på fyra starter. I den fjärde blev hon tvåa. Totalt har sexåringen tjänat drygt 650 000 kronor i Frankrike den här vintern.
Pierre Vercruysse är den som kört vid de tidigare segrarna, men på onsdagen på Amiens i norra Frankrike ersattes han av Dominiek Locqueneux. Den franska kusken körde iskallt och serverade det Stefan Hultman-tränade stoet en perfekt resa med ryggar ända in på upploppet och sedan kunde hon avgöra knappt men säkert.
Hon var lättplacerad och skötte sig perfekt hela vägen, kommenterade Dominiek Locqueneux.
Det blev svenskt även på tredje plats sedan Claes Svensson hittat sen lucka med Costume F.C. Tvåa blev en fransk häst, Iliada de L´Iton, som drog fram Petra Palema.
På Amiens tävlar man i högervarv, men det var inga problem för Petra Palema som vann på 1.15,9 över 2 525 meter.
Lars-Ove Pettersson
