Vårens stora följetong har handlat om superstjärnan Going Kronos ska starta i Elitloppet eller inte. På fredagen berättade Kolgjini att han bestämt sig för att inte själv ta beslutet utan låta de andra delägarna bestämma. Det tog ett tag men sen fick Solvallas sportchef Mattias Stenby ett samtal med beskedet, ett besked som visade sig vara positivt. Men från Solvallas och Lutfi Kolgjinis håll är det locket på eftersom de tidigare gått ut med att beslutet ska offentliggöras först under lördagen.
- Jag fattar inte var uppgifterna kommer i från, i alla fall inte från nån av ägarna som jag känner, kommenterar Kolgjini uppgifterna.
- Jag har fått ett besked från Kolgjini men jag kan inte säga om det var ett ja eller nej. Det blir offentligt först på lördagen, säger Mattias Stenby.
Världens bästa häst?
Going Kronos har under hela karriären lockat mängder av publik till travbanorna och nu hoppas många inom travsporten att Going Kronos är hästen som ska fylla läktarna på Solvalla nästa söndag. Going Kronos är bara fyra år men har redan slagit världsrekordet ett par gånger. I år är han obesegrad men nu blir det hans riktiga eldprov när han för första gången ställs mot den yppersta världseliten. Då får alla svaret på frågan om det är han som är världens bästa häst.
Anders Forsberg