Sju rätt på V75 gav 145.392 kronor till 544 system. Säkert hade många av dem tagit rygg på Kari Lähdekorpi. Han gick tidigt i veckan ut och sa att Gentleman var en bra jackpotspik. Det var inga ord han behövde ångra. Gentleman behöll ledningen från innerspåret den första biten men i första kurvan kunde han inte stå emot Bambino Banker. Thomas Uhrberg flyttade dock snabbt ut sin häst i andraspår och återtog täten efter 500 meter.
- Det var full körning första 100 metrarna men han höll ganska säkert ut de andra. Sedan kom Erik och jag hade vissa signaler att han ville ha min rygg. Mycket avgjordes att jag kunde gå ut och överta ledningen, säger Thomas Uhrberg.
Gentleman öppnade första varvet på 1.14,5. Cirka 800 meter kvar galopperade en av värsta konkurrenterna Jaded bort sig. Över upploppet närmade sig Finders Keepers och Amour Ami, men Gentleman höll undan till en säker seger.
- Egentligen hade jag velat köra i ett hårdare tempo men han var inte motiverad till det. Han blev sedan lite ensam på upploppet och sprang mest och väntade in de andra hästarna, säger Uhrberg.
Tappade travet sista 50 metrarna
Gentleman vann avstannade och var kanske inte helt perfekt i travet. Det är dock något som Kari Lähdekorpi inte är bekymrad över.
- Han tappade travet sista 50 metrarna men det är mer psykiskt än fysiskt. Även om hästen har vunnit många lopp från ledningen har jag alltid hävdat att han är bättre bakifrån. Ifrån ledningen springer han och rullar i travet till slut, säger Kari Lähdekorpi.
- Han var inte trött i mål och hade låg puls efter loppet. Jag har lovat dem i Finland att vara med i Kymi Grand Prix nästa lördag. Det är anmälan söndag kväll men mår hästen bra lutar det åt att vi går ut där.
"Caddie Avec och Tactical hostade"
Det blev en dubbelseger för Lähdekorpi då Palermo Mail vann V75-inledningen. Han kördes till ledningen efter 600 meter och vann enkelt.
Totalt sprang Kari Lähdekorpis hästar in 650.000 kronor i Östersund. Själv är han dock inte helt nöjd då ett par av hästarna presterade långt under normal standard.
- Vi dras fortfarande med sviter efter A2-influensan. Det verkar som att det har satt ner hästarnas immunförsvar. Både Caddie Avec och Tactical hostade rejält efter loppen och var inte friska, säger han.
Även dubbelt Uhrberg
Det blev även en dubbelseger för Thomas Uhrberg på V75. Förutom Gentleman vann han även med egentränade Wiss Night Hawk. Efter ett lopp i femte par utvändigt tog han säkert ner Timjans Kap den sista biten.
- Han är trög ut, speciellt i voltstart. Jag var nöjd att hästen gick felfritt även om det blev en långsam start. Sedan fick vi ett bra lopp och det var tacksamt att det var bra tempo. Han kämpade riktigt bra till slut, säger Thomas Uhrberg.
Järvsöfaks för sjunde året i rad
Järvsöfaks är tillbaka i vinnarcirkeln igen. Han gjorde sin plikt som jättefavorit och vann Sven O. Perssons minne för sjunde(!) året i rad. Den eventuella fällan på förhand var innerspåret, men det löste Jan-Olov Persson tämligen omgående. När Elias galopperade i starten flyttade Persson ut "Faxen" i andraspår in mot första kurvan. Samtidigt tog värsta motbudet Mörtvedt Jerkeld hand om ledningen. Järvsöfaks fick gå den tunga vägen på utsidan hela vägen. Men det har tidigare visat sig vara en position som "Faxen" gillar riktigt bra. In på upploppet kopplade han greppet på Mörtvedt Jerkeld och den senare försvarade sig med galopp. Järvsöfaks stannade till lite i sin ensamhet men vann enkelt på tiden 1.22,0.
- Han kändes bra runt sista kurvan och det är inte ofta han förlorar när han får gå utvändigt om häst. Det är fantastiskt att han kunde vinna det här loppet sjunde året i rad, säger Jan-Olov Persson.
De övriga vinnarna på V75 var...
...Golden Haro som bara var bäst i den andra avdelningen. Åke Svanstedt avancerade fram utvändigt om ledaren med sin häst 1100 meter kvar. Kort före mål kopplade han greppet på Oden Boy som försvarade sig med galopp.
...Evita Pil som skrällde rejält i ett billigt lärlingslopp för Mikael E Andersson. Efter ett perfekt smyglopp lyckades hon få nosen först. Här var storfavoriten Quantum Victoria helt under isen efter att fått bestämma i ledningen.
...Miss Muzzle som turligt fick luckan invändigt över upploppet och hann fram till en knapp seger för sin tränare Fredrik Linder.
Michael Carlsson