Sirocco är Stig H:s trotjänare

| 2002-03-22 11:38
STORA ALBY
Hon har varit Stig H trogen i över 20 år.
Ingen skötare i Sverige torde ha passat fler stjärnhästar än vad Lena Sirocco Berglund har gjort.
Den nya gunstlingen heter Etain Royal.
En sann djurvän. Lena Sirocco Berglund lever för sina hästar. Men hon gillar alla djur. Här med sin hund Busen och V75-favoriten Etain Royal.Foto: Thomas Blomqvist.

En sann djurvän. Lena Sirocco Berglund lever för sina hästar. Men hon gillar alla djur. Här med sin hund Busen och V75-favoriten Etain Royal.

Foto: Thomas Blomqvist.

Lena Berglund, 41, är Sirocco med hela trav-Sverige.

I november 1981 började hon arbeta som hästskötare hos Stig H Johansson.

Där har hon sedan blivit kvar.

Jag trivs väldigt bra, annars hade man inte varit kvar så här länge, säger hon och skrattar.

Stig är bra att jobba för. Han ger personalen mycket ansvar och det är ett fritt arbete.

Någon gång mellan klockan fem och sju på morgnarna finns hon i stallet. Oftast sju dagar i veckan. Arbetsdagarna är långa och ibland mödosamma. Men Sirocco älskar sina hästar och lägger ned ett enormt arbete på dem. Det är något som också märks tydligt på resultatet. För vem har haft sådana fantastiska passhästar som Lena Berglund? Listan på framgångsrika travare som hon skött om kan göras lång. Det räcker att nämna världsstjärnor som Peace Corps, Gum Ball, Kosar och Anders Crown så förstår alla att hon fått uppleva många härliga glädjestunder. Såväl Peace Corps som Gum Ball vann ju exempelvis Elitloppet.

Hästarna har tjänat cirka 30 miljoner kronor

Det är inte illa att man har haft två olika elitloppsvinnare, medger Sirocco.

Men det är alltid svårt att jämföra hästar. Jag har haft så många bra så det går bara inte. Det är precis som att en mamma skulle jämföra sina barn.

Lägger man dessutom till att hon har skött om Derby-vinnaren Big Star och framgångsrika Miss Pilaar, så kan man snabbt konstatera att hennes passhästar tjänat stora pengar tillsammans. Krasst räknat har Siroccos hästar tjänat cirka 30 miljoner kronor i hennes vård.

Vill inte sluta träna

Och mer lär det bli. Den nya stjärnan i stallet är ingen mindre än Etain Royal. Världsstjärnan har gjort fyra starter för Stig H och Sirocco och han är fortfarande obesegrad.

Det är en härlig häst som älskar att springa. När han tränar så vill han inte sluta utan bara fortsätta. Det har jag aldrig varit med om tidigare, säger Sirocco.

Etain Royal är också en mysig häst att hålla på med. Snäll, trevlig och hittar aldrig på något bus.

På lördag blir hästen storfavorit i V75 på Jägersro. Etain Royal ska då försöka vinna sitt andra uttagningslopp till Olympiatravet. I nuläget talar det mesta för att konkurrenterna får köra om andrapriset.

I tisdags gick han det sista snabbjobbet inför lördagsstarten. Han travade fem intervaller på rakbanan i 1.26-tempo på lite seg bana.

Hästen känns fortsatt pigg och fin. Efter snabbjobbet var han så löpsugen att han ville ta sig ett par extra varv på rundbanan också. Det ser bra ut inför lördagen, säger Lena Berglund.

Enligt vittnen som var på plats för att se Etain Royals träningsjobb, såg hästen kanske finare ut än någonsin tidigare. Det lär med andra ord inte bli roligt för hans konkurrenter på lördag...

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »