- Triton Sund (V75-3) gjorde ett mina ögon mycket bra lopp senast då han återkom till tävlingsbanan, berättar Stefan.
- Efter sin vistelse i Paris i vintras så fick han först en vila innan den tunga mängdträningen satt igång för hans del. Han var rejält förberedd inför start senast men hade inte gått så mycket tempojobb och jag är säker på att han haft rejäl nytta av den genomköraren han fick senast.
- Han är ute över en distans som han trivs över men tyvärr så drog han ett riktigt tråkigt utgångsläge. Jag tror han kommer att göra ett bra lopp men härifrån måste vi hoppas på att det blir ett stenhårt tempo på loppet.
- Får vi det och det löser sig hyggligt på vägen kan man nog hoppas på en tredje, fjärdeplacering denna gång. Formen är kraftigt på gång hos honom men som sagt från bricka tolv i Gulddivisionen är det svårt att vara optimist, avslutar Stefan.