Inför V64:

Päivis Zlatan genrepar inför Kriteriet

| 2007-09-05 09:15
I Zlatan Blou har familjen Kontio en häst utöver det vanliga.
På onsdagen startar han i V64-5 på Solvalla och går det bra väntar kriteriet.
- Det är hästen som bestämmer men än så länge är han hur fin som helst, säger Päivi Kontio.
Jorma Kontios fru Päivi både äger och tränar Zlatan Blou. På onsdag överlåter hon dock tömmarna till maken.Foto: Petri Johansson

Jorma Kontios fru Päivi både äger och tränar Zlatan Blou. På onsdag överlåter hon dock tömmarna till maken.Foto: Petri Johansson

4 september 2007I familjen Kontio är det hästar som gäller för hela slanten. Jorma flänger land och rike runt för att köra lopp. Päivi tränar hästar hemma på gården utanför Enköping och dottern Nina skördar stora framgångar som ponnykusk. I familjehästen Zlatan Blou (V64-5) har de också ett ämne utöver det vanliga. Treåringen har vunnit fem av karriärens sju starter och på onsdag jagar han förstapriset på 100 000 kronor i Locomites lopp på Solvalla.

- Nu möter han några hästar som har helt annan hårdhet och rutin och förlorar han mot dem är det inget att säga om. Jag hoppas bara att han sköter sig. Han har blivit mycket stabilare men han kan se spöken när som helst. Kan han vara bland de tre är jag jättenöjd, säger Päivi som sköter träningen.

Locomites lopp ingår i Kriterieserien och Svenskt Travkriterium, vars final körs på Solvalla den 30 september, är ett lopp i vilket Päivi gärna ser sin talang senare i höst.

- Om allt är okej provar vi där men det är hästen som bestämmer. Än så länge känns allt bra och Jorma tycker ju att Zlatan är något utöver det vanliga. Men det krävs att han är hundraprocentig om vi ska prova i kriteriet för han ska gå till vintervila fräsch och fin.

Paret Kontio köpte Zlatan Blou tillsammans med den franska topptränaren Fabrice Souloy och hans sambo Tiina Lathti på Elitloppsaktionen för två år sen. Hästen kördes in i Frankrike och dit kommer han att återvända.

- Vi ska starta honom högst tre gånger till i år och sen ska han tillbaka till Frankrike för en månads vila och vinterträning. Eftersom han är svenskfödd finns det inga lopp för honom där ännu men vi får se om han kan tjäna tillräckligt med pengar för att duga där om ett par år.

Nina lika cool som farsan

Hur som helst är det till att börja med onsdagens start som gäller och där är det som vanligt Jorma som sköter tömföringen. Den alltid lika heta finländaren vann i lördags det finska derbyt för sjätte gången i ordningen när han styrde Photocopy till seger. I söndagens svenska derby gick det dock inte lika bra. Där slutade han sist av de felfria med Vala Boko. Det betydde emellertid inte att familjen Kontio blev utan derbyseger på Jägersro. 11-åriga Nina Kontio klev nämligen in i matchen och satte dit Smedens Attack i ponnyderbyt. Till skillnad från pappa är också Nina en klippa på hästryggen. I tisdags blev hon svensk mästare i ponnymonté tillsammans med Gumino.

- Det går jättebra för Nina och det är himla roligt. Hon är världens coolaste och till skillnad från mig inte ett dugg nervös. På den punkten är hon exakt som Jorma, skrattar Päivi, som kommer att vara duktigt skakis när startbilen börjar rulla på onsdag.

- Ojoj, då är det nervöst. Jag är nervös bara någon kompis häst startar eller om Jorma kör någon häst man tycker om. Nu när det är en egen häst är det ännu skakigare. Speciellt när det har gått så bra och alla förväntar sig att han ska vinna hela tiden. Men det gör inte jag. För mig gäller det bara att han ska sköta sig och inte hitta på några dumheter.Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »