STOCKHOLM
"När två slåss vinner en tredje", brukar det ju heta.
Det blev verklighet i V64-inledningen på Solvalla.
Finsktränade E.L.Mikko spelades till storfavorit och han var mycket snabb ut bakom bilen. Jarmo Immonen (finsk amatör som bara kört cirka 100 lopp) körde allt som gick och brydde sig inte ett dugg om att Björn Goop svarade med Yorktown Gunner. Det blev en rasande inledning där första 500 metrarna avverkades på 1.06,7. Björn Goop gav sig och släppte ledningen till E.L.Mikko som varvade på 1.12,4. Perfekt med i andra par utvändigt smög Tucson Yankee och Erik Adielsson. In på upploppet var E.L.Mikko en slagen häst samtidigt som Tucson Yankee klev in i matchen. Hon kopplade greppet men fick ge allt för att hålla undan före störtdykande Breeze Sign den sista biten.
- Att inleda med 1.06-tempo över 2100 meter går bara inte. Loppet blev helt perfekt för vår del och det kändes klart ganska tidigt, sa Erik Adielsson.
- Stig hade ändrat en del i träningen och det var nog mer lite sådana smågrejer än att hon tävlade barfota runt om som gjorde att hästen vann.
"Trodde att Björn skulle släppa tidigare"
Såväl Yorktown Gunner som E.L.Mikko slutade oplacerade. Jarmo Immonen var besviken när han lastade på sin häst i transporten på väg hem till Finland.
- Jag trodde att Björn skulle släppa ledningen tidigare än han gjorde. Jag trodde att han skulle tycka att vår rygg vore bra att ha. Nu blev det helt fel. Min häst kändes bra under loppet men blev rejält trött. Han var inte som bäst och när nästa start blir vet jag inte i dagsläget, sa en besviken Jarmo Immonen.
Björn Goop förbannad efteråt
Även Björn Goop var mycket missnöjd efter loppet.
- Jag var förbannad efteråt och tyckte att finnen körde onödigt länge för ledningen. Sedan hade jag chans att gå ut 600 meter kvar och så här efteråt ångrar jag att jag inte gjorde det. Hästen fullföljde bra till slut men jag är irriterad över hur loppet blev, sa Björn Goop.
Ändå dubbelt Goop på V64
Trots förlusten blev det ändå två V64-segrar för landets kuskchampion. Först satte han dit Dan Widegren-tränade Beijing Man. Hästen öppnade blixtsnabbt till ledningen och gick ifrån till en smått överlägsen seger. Det var en riktigt bra insats och tränare Widegren har bra snurr på sitt material.
Goop vann även V64-4 med Ketchup, som tränas av Håkan Olofsson. Ketchup tog karriärens första seger när hon vann från ledningen.
Jätteskräll av Glen Norman
En jätteskräll bjöd Glen Norman på i V64-5. Han serverade Kenya James en invändig resa och hade de bästa krafterna till slut. Mighty Value var mycket tapper som tvåa och kopplade greppet in på upploppet. Men han kunde inte stå emot en vasst avslutande Kenya James den sista biten.
- Jag är lättad för det här är ingen lätt häst. Man måste vänta på honom för han har inget självförtroende. Jag körde invändigt och hästen kändes bättre och bättre ju längre loppet gick. När det var 150 meter kvar kände jag att vi skulle vinna, sa Glen Norman.
V64-avslutningen vanns av Ultimo Håleryd med Thomas Uhrberg i sulkyn. Han fick öppna tufft för att ta ledningen efter 600 meter. Över upploppet gick utvändige Uncle Sund i närkamp men Ultimo Håleryd sträckte ärligt på sig den sista biten.
Sex rätt på V64 gav 2.295.809 kronor till två vinnande system. Båda var inlämnade på atg.se. Ett av dem kostade 480 kronor och innehöll en spik (Ketchup). Det andra var en Harry Boy för 288 kronor och innehöll två spikar.
Michael Carlsson