Hallå där Mats Karlsson...

| 2007-10-26 08:47
...som i måndags körde sitt första lopp efter nyckelbensbrottet som han ådrog sig i en olycka på Romme den 14 september, och på lördag återkommer i de större sammanhangen när han startar Ejas Fighter i V75.
Mats Karlsson är tillbaka i sulkyn efter sitt nyckelbensbrott. På lördag kör han egentränade Ejas Fighter i V75-5. Foto: Petri Johansson.

Mats Karlsson är tillbaka i sulkyn efter sitt nyckelbensbrott. På lördag kör han egentränade Ejas Fighter i V75-5. Foto: Petri Johansson.

STOCKHOLM

Hur kändes det att vara tillbaka i sulkyn?

- Det blev galopp i första sväng så det blev knappt någon comeback. Men det kändes vettigt och jag var inte livrädd i alla fall.

Känner du av skadan över huvud taget?

- Jag har kört hemma i en dryg vecka och det har gjort lite ont när jag har dragit i hästar. Men det är ingen fara. Tar man lite tabletter och biter ihop går det att köra. Det gör bara lite ont efteråt.

Hur har det gått att träna hästarna den senaste månaden?

- Det har gått bra. Det är många som har ställt upp och kört och man vänjer sig efter ett tag med att ha folk som hjälper en. Men det är jävligt skönt att komma igång själv igen.

På lördag startar du Ejas Fighter i V75-5. Hur är läget med honom för dagen?

- Han var lite kantig i första jobbet efter comebacken i Göteborg senast och jag tror att han behöver den här starten också för att komma in i det igen. Innerspåret är inte så bra heller eftersom han inte är sådär riktigt startsnabb. Dessutom är det bra hästar emot och det är väl rimligt att tro på en placering någonstans mitt i fältet.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »