Att Fredrik B Larsson skulle bli travtränare har stått skrivet i stjärnorna ganska länge. Pappa Björn har varit framgångsrik travtränare och farfar Ellert har under många år drivit det välkända travstuteriet Erikssunds Säteri.
Men idag är det 31-årige Fredrik som basar.
Sedan tre år tillbaka är han proffstränare och driver verksamheten på den familjegård han är uppväxt på. Platsen är alltså Erikssunds Säteri i Sigtuna, med anrika domäner från Gustav Vasa-tiden.
Vi är ett familjeteam och tar besluten ihop. Min bror Henrik är försteman i stallet och pappa sköter banorna och hjälper till med fortkörningen. Det fungerar jättebra och vi har kul tillsammans, säger Fredrik B Larsson.
De senaste åren har stallets hästar sprungit in runt tre miljoner per år. I fjol var Fredrik speciellt nöjd med att han själv tog 26 segrar på Solvalla.
På Valla får man inga gratissegrar. Konkurrensen är stenhård och mitt resultat där under fjolåret är jag väldigt belåten med. Det visar att man har hästar som duger, säger han.
Det nya året har också börjat väldigt bra för Fredrik B Larsson. Efter drygt tre månader har han inte långt kvar till en miljon kronor i inkörda pengar.
Jag har aldrig haft en så här bra inledning av ett år. Visserligen har jag inte startat så många hästar från stallet, men de som varit ute har tävlat riktigt bra.
