Vinterhästen går inte att stoppa

| 2007-12-17 08:38
Acclaim har blivit en följetong på V75.
På Åby kom åttonde segern i gulddivisionen i år för Sveriges bästa vinterhäst.
- Hans styrka sitter i humöret. Han är aldrig ledsen och tar loppen med en klackspark, sa tränaren Håkan Eriksson.
V75 fortsätter att producera miljonärer. Två vinnare med sju rätt fick 10 175 491 kronor vardera sedan Leif "Loket" Olssons häst skrällt i sista avdelningen.
Acclaim och Håkan Eriksson. Foto: Burt Seeger

Acclaim och Håkan Eriksson. Foto: Burt Seeger

MÖLNDAL

Mycket handlade om Conny Nobells comeback i hetluften när V75 avgjorde på Åby på lördagen. Men fjolårets elitloppsvinnare visade att han har en bit kvar till toppform och fick nöja sig med ett fjärdepris från spets. Istället bjöd Acclaim på ännu en uppvisning i högsta klassen. Håkan "Hockey" Erikssons stjärnhäst avgjorde som vanligt genom en vass avslutning från kön sista 700 metrarna.

- Han är alltid snabb sista biten och det ser ut som att det ska bli en fin vinter igen, sa segerkusken.

Just vintern har blivit Acclaims årstid.

- Han trivs helt enkelt när det är lite kallare. Motståndet den här årstiden är inte heller lika tufft, fortsatte Hockey.

Segern var Acclaims 20:e i karriären och den tolfte på V75.

Björn Goop var trots fjärdeplatsen inte besviken på Conny Nobell.

- Nej, jag är faktiskt nöjd. Jag tycker han gjorde ett okej lopp. Förhoppningsvis kan vi starta på nu och han blir bättre och bättre för varje lopp.

Två målfotosegrar för Goop

V75-2 var ett stolopp och publiken bjöds på ett rafflade duell över upploppet mellan Aleva Käll och Ninotchka. Den sistnämnde skuggade ledande Aleva Käll varje meter på innerspåret för att sedan attackera direkt in på upploppet. Kuskarna Björn Goop och Åke Svanstedt är två vinnarskallar och de jobbade frenetiskt hela vägen in i mål. Precis på linjen sluggade sig Ninotchka förbi och det blev Björn Goop som fick vända upp för segerdefilering. Elviria, dagens största favorit på V75, kom bort direkt i starten där kusken Johnny Takter bommade helt från snäva spår två.

Björn Goop knep ytterligare en V75-seger och på nytt handlade det om små marginaler och målfoto. Björn Goop körde Will Man Vint och fritt sedan Carls Phluger galopperat med grepp in på in på upploppet. Will Man Vint avslutade frenetiskt och fångade in Massimo Fling som också avslutade vasst via Open Stretch.

- Han sträckte på halsen på mållinjen, konstaterade Björn Goop imponerat.

Vinnaren åkte hem

Ett rafflande upplopp blev det även i V75-4 där tre hästar var i princip lika över mållinjen. Men målkameran visade att Lass Inspiration nosade ut Taxfree Booze och Gelmir Pil.

- Jag var rätt säker på att vi torskat och körde av banan. Det var stenhårt i mål mellan tre hästar och det är väl sådant här publiken vill se, kommenterade segerkusken Lutfi Kolgjini.

Dagens största skräll bjöd Tommy Zackrisson på när han gav 62-oddsaren Paula Logoj ett perfekt lopp i rygg på favoriten Superior Dust i V75-5. Paula Logoj tassade med i tredjespår när attackerna inleddes på sista bortre långsidan och in på upploppet avgjorde hon knappt men säkert.

Radar upp segrarna

Earl Tilly är en riktig tuffing. Bakspår kunde inte hindra favoriten i silverdivisionen som knockade övriga via en snabb forcering till spets redan efter ett drygt halvvarv. Därefter blev vägen till åttonde årssegern på tio starter ganska bekväm.

Segern i silverdivisionen var den femte raka i V75 för den sexårige hingsten, som utvecklats enormt hos Åke Svanstedt det senaste halvåret

- Det finns ingen hemlighet. Det är en bra häst, helt enkelt, kommenterade Åke Svanstedt.

I V75-avslutningen visade skrällen Coolman Crown enorm styrka och avgjorde den tunga vägen utvändigt om ledaren. Invändigt försökte Örjan Kihlström stjäla loppet via dubbla Open Stretch med Egola Boy, men Coolman Crown sträckte på sig och höll huvudet först.

- Han var helt otroligt duktig. Han har varit sjuk., åt dåligt i början av veckan och fick sämsta tänkbara lopp. Jag är imponerad, sa Veijo Heiskanen.

Endast två system prickade in sju rätt och de belönades med 10 175 491 kronor vardera.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »