STOCKHOLM
V64-omgångens mest streckade häst var Little Rainbow. Och den Stig H-tränade fyraåringen infriade förväntningarna. Men favoritspelarna satte nog hjärtat i halsgropen kort efter start. In i första kurvan galopperade nämligen Little Rainbow och tappade cirka 40 meter. Erik Adielsson hittade sedan fjärde och femte par utvändigt samtidigt som det var stenhårt tempo i täten. Little Rainbow följde därefter med i angrepp ute i vida spår runt sista sväng. Över upploppet fick han full anfallsorder och via en strålande avslutning var han först kort före mål.
- Det finns inte ett gram ont i hästen men han är väldigt nervös och spänd. Han gjorde ett riktigt topplopp efter galoppen, även om han var gynnad av tempot, sa Erik Adielsson.
Ny Lähdekorpi-seger
Kari Lähdekorpi fortsätter att vinna lopp på Solvalla. Detta trots att han aldrig tror på någon chans innan tävlingarna. Nu ledde Jojo Orly den inledande V64-avdelningen från start till mål för Björn Goop. Segern blev enkel före en positivt avslutande Jamille.
Mellby Regent övertygade
Björn Goop vann dubbelt inom V64 då han avslutade med pappa Olle-tränade Mellby Regent. Och fyraåringen svarade för ett riktigt topplopp efter en tung resa. Mellby Regent blev över i tredjespår genom första kurvan och forcerades fram utvändigt om ledande Joylite. Trots den tunga löpningen kopplade han greppet in på upploppet och gick undan till en övertygande seger.
- Det var mer hästens förtjänst att han vann. Jag borde kanske kört mer offensivt de första 200 metrarna men vi kom inte ner någonstans och sedan fick hästen göra grovjobbet, sa Björn Goop.
Pratade med Mikael J
När det var cirka halvvarvet kvar såg man att Björn Goop och Mikael J Andersson pratade med varandra.
- Jag frågade om Joylite hade mycket krafter kvar. Jag har kört den hästen förut och vet att han är väldigt flegmatisk. Jag var nämligen rädd för Jorma Kontio som satt i rygg på ledaren. Men jag fick inte mycket till svar och kort senare såg jag att Joylite var slagen.
- Mellby Regent är en väldigt flegmatisk och fin häst som vi hoppas kan räcka lite i årgångsloppen framöver.
Extreme Farming vann med krafter kvar
Extreme Farming har marscherat raskt genom klasserna de senaste månaderna. Nu tog han sin fjärde raka seger när han vann mycket enkelt V64-5 för Kaj Widell. Efter ett offensivt upplägg övertog Extreme Farming ledningen ut ur första kurvan. Han inledde med 1.11 första 500 metrarna men kunde sedan dämpa tempot rejält. Över upploppet gled han ifrån till en lätt seger.
Michael Carlsson