GÖTEBORG
Håkan Eriksson har Acclaim att tacka för mycket.
Under fjolåret tog sjuåringen inte mindre än åtta V75-segrar och deltog i både Olympiatravet och Elitloppet.
Segerstaplandet på V75 gav Eriksson en plats i V75-mästaren, där de femton segerrikaste V75-kuskarna gör upp, och ännu en gång hjälpte alltså Acclaim sin tränare till seger och karriärens första V75-mästartitel.
- Det här är jättestor för mig, säger Eriksson.
- Den här hästen ligger mig väldigt varmt om hjärtat. Jag har fött upp honom och varit med honom varenda dag. Det är en väldigt glad och pigg häst som springer och biter sina kompisar i hagen i baken. Han är inte ledsen en enda dag.
Acclaim har gjort sig känd som en stark spurtare som helst ska gå i ryggar ända fram till upploppet.
Den här gången var segerreceptet ett annat.
Efter ett knappt varv valde Eriksson att sända framåt i tredjespår och med drygt 800 meter till mål satt ekipaget i ledningen.
- Det var kul att få göra på ett annat sätt än att bara gå bakifrån. Man måste vara flexibel i loppen och när det nu blev kört såhär var jag tvungen att prova. Han är inte så van att gå i ledningen så han väntade lite väl mycket på de andra, men svarade bra till slut.
Kolgjini vann med sin like
Lutfi Kolgjini har haft ett par trevliga dagar i Göteborg. På fredagen fick han motta pris på Årets Häst-galan när hans tvååring blev utsedd till Årets Tvååring och på lördagen blev det en V75-seger genom Garland Kronos.
Loppet blev tämligen odramatiskt då Kolgjini körde direkt till ledningen, fick dämpa tempot och vann knappt men säkert. Innan start var det desto mer kritiskt då Garland Kronos inte var med på noterna i voltstarten och orsakade en omstart.
- Han var helknäpp i volten i dag och det var nära att jag körde hem med honom. Han vände inte till höger utan åt vänster och brände rakt in i elvan (Dame Arrow). Det går inte att tukta såna här killar. Han har sin egen vilja, precis som mig, säger Kolgjini.
Även Hans Adielsson-lärlingen Michael Lönborg hade två stora dagar på västkusten. Den unge dansken var på fredagen nominerad till Årets Komet på hästgalan och det toppade han med att i omgångens lärlingslopp ta sitt livs första V75-seger tillsammans med Adielsson-tränade Laser Prelude.
- Det här var riktigt roligt. Speciellt eftersom jag tycker om den här hästen väldigt mycket. Han kommer från farsan (Henrik Lönborg) i Danmark och jag har kört honom tidigare och vet hur bra han är, säger Lönborg som inte hängde läpp för att Christina Medin snuvade honom på Årets Komet-priset.
- Jag var nöjd med att vara nominerad. Jag är ju dansk och vi gillar mat, och eftersom den var jättegod var det bra för mig.
Quarcio du Chene höll ordning på benen
Olle Goop har en mycket lovande fyraåring i Quarcio du Chene. Hästen har inte riktigt förstått vad tävlandet går ut på ännu men har kapacitet i massor. Senast lyckades han vinna trots att han galopperade i sista sväng och även den här gången var det nära att han ställde till det för sig i slutsvängen. Han höll dock ordning på benen och kunde, efter ett lopp i andra par utvändigt, gå ifrån till säker favoritseger.
- Han skötte sig fint i dag och var lugn och fin trots att det var lite strul med materialfel innan start, säger Björn Goop om hästen som tränas av pappa Olle.
- Han började slappna av lite till slut när han blev ensam men fungerade annars mycket bra i travet.
Även Conrad Lugauer var dunderfavorit tillsammans med Copper Beech och Jägersroekipaget infriade förväntningarna. Lugaur körde resolut till ledningen in i första sväng och därifrån hemförde Copper Beech loppet före en ursinnigt spurtande First On Line Sec.
- Det är en dröm att köra Copper Beech. Man kan köra fullt från start och sen väntar han bara på att jag ska köra och då svarar han direkt. Det finns inte så många såna här hästar, säger Lugauer.
46 miljoner på sju rätt
Åke Svanstedt inledde omgången genom att sätta dit Jan O Jacobssons Turbo Later. Med dryga varvet till mål bytte Svanstedt påpassligt ut sin position som fyra på innerspår mot tredje par utvändigt och därifrån spurtade Turbo Later starkt till enkel seger.
Även Claes Svensson fick besöka vinnarcirkeln. Efter att ha kört sig till ledningen på den första bortre långsidan med Garlic Broline var segern aldrig i fara.
De som lyckades pricka in samtliga sju V75-vinnare fick 1 977 kronor, bara på sju rätt. Femrättspotten går vidare till nästa veckas V75 på Bergsåker och där kan en ensam vinnare med sju rätt ta hem 46 miljoner kronor.
Ola Johansson