Elitloppsvinnaren mot Olympiatravet

| 2008-03-07 08:30
Elitloppsvinnaren L´Amiral Mauzun vann direkt i sin årsdebut.
Tränare Jean Philippe Ducher körde offensivt till spets från tillägg och sedan höll den nioårige valacken undan knappt före Keed Tivoli och Le Retour i Caen.
Elitloppsvinnaren L´Amiral Mauzun vann direkt i sin årsdebut. Snart är det dags för Olympiatravet för den franska stjärnan. Foto: Lars Jakobsson

Elitloppsvinnaren L´Amiral Mauzun vann direkt i sin årsdebut. Snart är det dags för Olympiatravet för den franska stjärnan. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Nästa start för den franska stjärntravaren är inte bestämt. Men till travnet.se säger tränaren:

- All planering med honom görs för att han ska vara på topp till Olympiatravet på Åby som blir hans första stora mål för året.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »