Olympiatravet nästa för Going Kronos

| 2008-03-19 08:29
Going Kronos såg ut som en kejsare i sin comeback.
- Jag kan inte vara mer nöjd än vad jag är i dag. Han känns fruktansvärt bra, sa kusken Lutfi Kolgjini.
Kusken Lutfi Kolgjini var helnöjd med Going Kronos i comebacken. Nu väntar kval till Olympiatravet. Foto: Lars Jakobsson

Kusken Lutfi Kolgjini var helnöjd med Going Kronos i comebacken. Nu väntar kval till Olympiatravet. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Efter den misslyckade sejouren i Frankrike och galoppen i Prix d´Amerique i slutet av januari har Going Kronos slickat såren hemma i Vomb i Skåne.

Lutfi Kolgjini har varit smått lyrisk i sina omdömen om den femårige hingsten på slutet och när det nu var allvar igen visade den femfaldiga miljonären sig från sin bästa sida.

Olympiatravet nästa

Uppgiften var visserligen en straffspark, men den hade travets "Zlatan" inga problem att sätta i krysset. Going Kronos såg ut som en kejsare när han dominerade loppet i ledningen.

- Jag hade huvan kvar och spöet under armen. Han kommer att gå framåt med det här loppet, fortsatte Lutfi Kolgjini, som närmast siktar på kval till Olympiatravet nästa vecka på V75 hemma på Jägersro.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »