Guldhäst ny hos Svanstedt

| 2008-03-26 08:20
Åke Svanstedt har fått in ett intressant nyförvärv.
Det är gulddivisionsvinnaren Caramba Hall som är ny i stallet.
- En intressant häst som har haft problem med en gaffelbandskada. Det är alltid lurigt med sådana skador, säger Svanstedt.
Gulddivisionsvinnaren Caramba Hall, här med Jörgen Sjunnesson, är ny i träning hos Åke Svanstedt. Foto: Lars Jakobsson

Gulddivisionsvinnaren Caramba Hall, här med Jörgen Sjunnesson, är ny i träning hos Åke Svanstedt. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Caramba Hall har tidigare tävlat framgångsrikt för Hans Adielsson.

Han har bland annat vunnit gulddivisionen i Rättvik (Ego Boys minne), och flera gånger varit placerad bland de tre främsta i högsta klassen.

Nu återfinns åttaåringen hos Åke Svanstedt.

- Caramba Hall har varit konvalescent innan han kom till mig. Just nu ser han fräsch ut och har tränat en del. Men man vet aldrig med gaffelbandskador. Det är alltid lurigt och vi kan bara hoppas att hästen håller ihop. Gör han det kan det bli intressant för han har onekligen visat bra kapacitet, säger Åke Svanstedt.

Caramba Hall har hittills sprungit in 2,4 miljoner kronor och travat rekordet 1.10,9.

Han gjorde sin senaste start den 9 december 2006. Då blev han trea i gulddivisionen bakom Triton Sund och Zoccer Wadd.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »