H.P. Paque vann Finlandia Ajo

| 2002-04-28 18:42
HELSINGFORS
H.P. Paque.
Där har ni elitloppsälskare ett namn att lära er.
Norsk-amerikanen gjorde sin första start i Europa och vann Finlandia Ajo på 1.11,7.
Saken är klar. H.P. Paque avvisar Abano As och vinner Finlandia Ajo.                 Foto: Petri Johansson

Saken är klar. H.P. Paque avvisar Abano As och vinner Finlandia Ajo. Foto: Petri Johansson

Det är ofta svårt att veta om hästar från USA är fågel eller fisk. De kan ha sprungit snabba tider på hemmaplan och milebana, men visar sig begränsade när de kommer till tusenmetersbanorna i Europa.

H.P. Paque hade inga problem med den omställningen. Och hans startsnabbhet kan bli en attraktion i de europeiska storloppen. För femåringen själv är den guld värd.

Han kan öppna riktigt snabbt bakom bilen. Det var svårt för mig att veta hur snabba de andra var, men det gick ju bra, sa kusken Trond Smedshammer.

Norrmannen är verksam i USA och brukar få fram bra hästar med jämna mellanrum. H.P. Paque kom från ingenstans i år och har på sina tio årsstarter tjänat över två miljoner kronor (det var en miljon i förstapris i Finalndia Ajo). Innan årets säsong hade börjat hade han "bara" tjänat cirka 700 000 kronor.

Visst är det så att det är först i år han har visat sig väldigt bra, sa Smedshammer.

Kommer till Solvallas Elitlopp

H.P. Paque tog hand om ledningen på ett par steg, kort senare fick han favoriten, Stig H Johanssons Abano As på utsidan. Johansson satte upp tempot ordentligt på sista bortre långsidan, men då Abano As travade dåligt över upploppet kunde H.P.Paque sticka undan till en enkel seger. Vinnartiden blev 1.11,7 (1609 meter), Abano As var tiondelen efter i mål.

Jag visste inte hur mycket Stig H hade att åka med i sista sväng, men inne på upploppet såg jag att vi skulle vinna, sa Smedshammer.

Stig H Johansson var nöjd med Abano As prestation.

Ja, den var okej, men det var inte bra att han inte travade till slut. Nu får vi kolla upp honom ordentligt innan vi kan planera för någon ny start, sa Johansson.

Stefan Melanders Igor Brick hamnade i fjärde invändigt från start och när täten gasade på för fullt sista halvvarvet var det omöjligt för Igor Brick att plocka positioner. Han slutade sist av de felfria hästarna.

Det blev helt iskallt. Och jag är inte den som piskar hästen för en femteplats, sa Melander. Elitloppsgeneralen Klaus Koch var nöjd med det han såg och bjöd på stående fot in segraren H.P. Paque till Elitloppet.

Han var riktigt bra. Jag tyckte också att Abano As var kanon, sa Koch.

Är H.P. Paque lika bra i Oslo Grand Prix kommer vi till Elitloppet, sa Trond Smedshammer. En som däremot inte skrämdes av H.P. Paques framfart var Varennes tränare Jori Turja.

En fin häst, men det är inte så att jag blev livrädd. Då har jag fortfarande mycket mer respekt för Victory Tilly, sa Turja.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »