Energetic slog Super Photo Kosmos

| 2002-05-01 19:18
Energetic slog den tilltänka elitloppshästen Super Photo Kosmos på måndagen.
Men tränaren Stefan Hultman vill inte vara med i Elitloppet.
- Nej, vi siktar på Prix d´Amerique istället, det är hans distans, sa Hultman.

Femåringseliten på Romme blev ett bra lopp. Storfavoriten Super Photo Kosmos tog sig programenligt till ledningen efter 500 meter. Nästan lika programenligt var det Skogans Joker som fick göra grovjobbet på utsidan. In på upploppet såg loppet ut att stå mellan dessa båda, särskilt sedan Energetic blivit störd i sista sväng av en galopperande konkurrent.

Men samtidigt som Skogans Joker slog skorna i Super Photo Kosmos gav Örjan Kihlström full anfallsorder bakom Energetic. Kort före mål hann han också passera Skogans Joker med ett huvuds marginal.

- Det är helt otroligt att han orkade ända fram. Han tappade ju 20 meter i sista sväng, sa Hultman.

Tiden för Energetic och tvåan Skogans Joker blev 1.14,3. Energetic fick 100 000 kronor för besväret och anmärkningsvärt är att både Energetic och Skogans Joker gjorde sina första starter i Sverige sedan de varit hela vintern och tävlat i Frankrike.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »