Skada har stoppat Human Behaviour

| 2002-05-04 14:09
Human Behaviour har inte startat på drygt två månader.
En lättare skada har hindrat stjärnhästen från att tävla.

Human Behaviour gjorde sin senaste start den 23 februari i Gulddivisionen på Jägersro. Hästen slutade tvåa efter Jims Lucky Heart och noterade tiden 1.14,3 över 1660 meter.

Men därefter har inte allt varit problemfritt med Human Behaviour.

Hästen har haft en lättare skada men har kunnat röra på sig hela tiden. Han har inte gått några snabbjobb ännu men jag räknar med att ge honom det inom kort, berättar Hans Adielsson.

Han säger vidare att målsättningen är att kunna starta Human Behaviour i Kalmarsundspokalen under midsommarhelgen.

Men innan dess vill jag ge honom en genomkörare, förhoppningsvis i början av juni. Efter Kalmarsundspokalen siktar vi in oss på Hugo Åbergs Memorial, säger Hans Adielsson.

Sjuårige Human Behaviour har hittills tjänat drygt 2,3 miljoner kronor, och tagit 24 segrar på 39 starter. Han har noterat rekordet 1.11,8ak.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »