Victory Tilly utmanar världens bästa häst

| 2002-05-04 18:18
NEAPEL
Victory Tilly är redo.
Redo för årets första möte med Varenne.
Toppformen är nära, säger hästskötaren Malin Gustafsson.
Puss på dig! Victory Tilly med skötaren Malin Gustafsson.Foto: Petri Johansson

Puss på dig! Victory Tilly med skötaren Malin Gustafsson.

Foto: Petri Johansson

Varenne räknas som världens bästa travhäst och är storfavorit till förstapriset på 1,7 miljoner kronor i söndagens Gran Premio della Lotteria.

Men hela Italiens favorithäst utmanas från Sverige.

Av Victory Tilly som är obesegrad i år, och ser ut att vara på väg mot en riktig formtopp.

Jag är inte säker om han är färdig att matcha Varenne redan, men visst . . . formen är på väg, säger Malin Gustafsson.

Man förstår direkt på Malin att det är till Elitloppet om tre veckor som hon hoppas att hennes bästa kompis ska vara på topp. Men Victory Tilly har inte åkt ända till syd-Italien för att vara statist.

Hästen kändes bra i sista jobbet i torsdags. Allt var normalt, berättar tränaren och kusken Stig H Johansson, som själv reste till Neapel efter V75-tävlingarna på Åby.

Egon nöjd med en fjärdeplats

För Victory Tilly började resan till Italien tidigt på fredagsmorgonen. Först hästbuss från Upplands Väsby, norr om Stockholm, ner till Nyköping.

Därefter väntade en flygresa via Paris till Neapel och sedan en ny hästbuss till banan Agnano. Totalt tog resan 13 timmar.

Allt har gått bra, men Victory Tilly är lite harig. Han tycker inte om att flyga. Det blev några värmningar uppe i luften. . . han skakar, svettas och är nervös, berättar Malin Gustafsson.

Tur då för Victory Tilly att han hela tiden hade Malin bredvid sig uppe i luften.

Jag satt på en skostol framför honom. Inte särskilt skönt i sju timmar, dessutom var det jättekallt och jag fick ha tredubbla tröjor. Det var även väldigt bullrigt inne i planet och det gick inte att prata med de andra hästskötarna.

Med på planet fanns även Lutfi Kolgjinis Egon Lavec och hans skötare Jenny Andersson.

Att resa med Egon är inga problem. Han är helt cool, berättar Jenny.

Lotterialoppet avgörds i tre försök och en final. Egon Lavec ställs mot Varenne redan i försöket.

Vi är här för att vinna, nej… jag skojar. Jag är jätteglad om vi kan vara trea, fyra i finalen, säger Jenny Andersson.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »