Finskt i topp i NM

| 2008-06-05 08:26
STOCKHOLM
Två segrar till Sverige, en till Danmark och en till Finland.
Nordiskt Mästerskap är en helt öppen historia med fördel Antti Teivainen efter onsdagens tävlingar på Solvalla.
- Det ser bra ut, konstaterade 48-åringen med drygt 6000 segrar i karriären.
Antti Teivainen leder NM för kuskar med en poäng inför sista dagen. Foto: Lars Jakobsson

Antti Teivainen leder NM för kuskar med en poäng inför sista dagen. Foto: Lars Jakobsson

Högsommarvärme gav Solvalla en härlig inramning när bland annat fyra lopp i Nordiskt Mästerskap för kuskar kördes på onsdagskvällen.

NM avgörs i 15 lopp under tre dagar: Momarken (tisdag), Solvalla (onsdag) och Århus (torsdag). Förutom äran får vinnaren även 200 000 kronor.

Hetast på Solvalla var finska toppkusken Antti Teivainen som efter en seger, ett andrapris och ett femtepris leder mästerskapet inför sista dagen.

- Han var lite bekväm men gick undan, konstaterade Antti Teivainen efter segern med Olympic Athen.

Två blågula segrar

De svenska kuskarna hade också en bra kväll och vann två NM-lopp på Solvalla.

Örjan Kihlström måttade in Future Kemp, som svarade för en mycket imponerande och stark årsdebut.

Ett av uttagningsloppen kördes inom V64-spelet och här blev det dubbelt svenskt genom Björn Goop och Erik Adielsson. Björn Goops segervapen var Metallica som var tapper efter attack drygt 600 meter från mål i spåren.

- Det är lite annorlunda att köra sådana här lopp. Det är olika körstil i länderna. Men det är en hel del prestige och stora pengar att köra om. Det var skönt med en seger, sa Björn Goop.

Även danske Steen Juul fick segerdefilera och är med i toppstriden.

Erik Adielsson är titelförsvarare i NM och han ligger delad tvåa trots att han fick ett minuspoäng för trängning i ett av loppen.

Dubbelt Kihlström

Utanför NM hade de svenska toppkuskarna en bra dag på jobbet.

Björn Goop vann V64-avslutningen med Duplex, som löste en mycket svår uppgift när han vann från sämsta utgångsläget över sprinterdistans.

Örjan Kihlström vann dubbelt inom V64-spelet och det handlade om spets från start till mål bakom både Magic Wind (V64-4) och Loredan As (V64-5).

V64-1 var ett uttagningslopp till Sverigeloppet och efter en vass avslutning blir Solvallas representant Persos Shogie och Fredrik B Larsson. Segertiden över extremt korta 1 140 meter blev 1.10,4.

I V64-2 körde Per Lennartsson resolut till ledningen efter ett knappt halvvarv och sedan blev det ganska enkelt för S.J.'s Photocopy.

Sex rätt på V64 gav 115 518 kronor till 35 vinnare.

Fem rätt gav 663 kronor och fyra rätt 59 kronor.

Nordisk Mästerskap avslutas på torsdagen i danska Århus där sex lopp står på programmet.

Ställning i NM efter dag två:

Antti Teivainen, Finland, 25 p

Erik Adielsson, Sverige, 24 p

Steen Juul, Danmark, 24 p

Jeppe Juel, Danmark, 24 p

Birger Jörgensen, Danmark, 20 p

Örjan Kihlström, Sverige, 17 p

Eirik Höitomt, Norge, 17 p

Björn Goop, Sverige, 16 p

Akseli Lahtinen, Finland, 14 p

Geir Vegard Gundersen, Norge, 12 p

Åsbjörn Tengsareid, Norge, 10 p

Mika Forss, Finland, 4 p

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »