STOCKHOLM
Peabtravet i Boden laddar inför årets travfest med tävlingar onsdag-fredag-lördag. Det sistnämnda blir förstås höjdpunkten med V75 och storloppet Norrbottens Stora Pris.
I det loppet startar Lutfi Kolgjinis Glen Kronos.
I sulkyn sitter...
...Petter Lundberg!
- Att köra om ett förstapris på 600 000 kronor inför hemmapubliken. Det blir det största som hänt mig, utan tvekan, förklarar den 31-årige Bodentränaren vars samarbete och vänskap med Kolgjini har nästan ett decennium på nacken och kommer från den tid då Lundberg jobbade som lärling i andra änden av landet.
- Året jag bodde i Skåne var det mest givande jag haft inom travet. Jag har aldrig lärt mig så mycket som då och utan det hade jag nog aldrig blivit proffs själv, säger Petter Lundberg som bara har en negativ sak att säga om sin förra chef.
- Det är att hans hästar är så dyra. Jag har försökt köpa flera stycken, men det är sällan pengarna räcker till.
På lördag är det däremot Lundberg som får ta betalt. Lutfi Kolgjini åker själv till Finland för att köra Going Kronos i Kymi GP och sätter upp sin forne lärling även på Turnaround i silverdivisionen (V75-7).
Båda hästarna startade på Östersund i lördags och fortsatte sedan norrut istället för att åka hem.
- De kom med sin skötare Jenny Andersson i söndags och står på en gård där jag själv har sju hästar. Hur vi gör med träningsupplägget i veckan vet jag inte, men Ludde ringer och ger instruktioner om han vill att jag ska hjälpa till med något.
Visste inte att han skulle få köra
Och faktum är att Lundberg inte visste att han skulle få köra i sin hemmabanas största lopp förrän vid V75-anmälningarna.
- Nej, jag hade inte hört någonting innan. Men fasen vad kul det kändes när jag fick veta! Bara att få sitta bakom Glen Kronos blir en upplevelse. Det är skillnad mellan att köra en sådan stjärna och en "vanligt" häst, det kan jag lova. När man känner att de kan dra iväg i 1.03-tempo, då är det så häftigt.
- Och Turnaround blir också intressant. Han var ju ruggig i lördags och kan nog sänka det här gänget om han lyckas konservera formen. Båda hästarna är tuffa och det passar min körstil, jag gillar inte att ta upp i onödan.
Men hemmatränaren har det väl förspänt även i övrigt. Totalt kör han 17 hästar under de tre dagarna varav ytterligare tre inom V75.
Två av dessa åt Bodenkollegan Jesper R Nilsson.
- Blue Zorro (V75-1) tror jag också en hel del på. Han gjorde ett kanonlopp senast då han fick gå tre speeder över kort distans. Det är inte många hästar som klarar det, inte många kuskar heller för den delen. Riktigt så offensiv kan jag väl inte vara i V75, men hästen är bra nog att segerstrida om det stämmer på vägen.
- Liberty F.H. (V75-4) har jag inte kört på ett tag, men hon såg bra ut vid vinsten senast. Kommer vi till ledningen vill det mycket till för att jag ska släppa.
Egentränat jackpotdrag
Sin bästa segermöjlighet tror sig ändå Petter Lundberg träna själv. Fyraårige Scargel har gjort flera starka lopp i tuff årgångskonkurrens i år och kommer nu ut i klass III (V75-2).
- Det här är en riktigt stort talang. Jag är ganska säker på att det är den bästa häst jag tränat. Senast körde jag bort honom genom att vänta för länge med attacken och du ser ju vilka han har fått stryk av i innan, Shorthanded Goal och Clear Sign. Motståndet är mycket enklare nu och trots läget måste vi ha jättechans att vinna. Den här gången kommer jag inte att sitta och såsa i kön om det går för långsamt i alla fall.
Hur många lopp ska du vinna under de här tre dagarna för att vara nöjd?
- Fyra eller fem. Jag har väl ingen het chans på fredag, men onsdag och framförallt lördag ser det riktigt bra ut.
Robin Johansson
