För ett halvår sedan var H.P. Paque helt okänd i Sverige. Men till Solvallas internationella Elitlopp kommer han som en av de främsta utmanarna till storfavoriten Varenne. H.P. Paque vann nyligen det finska storloppet Finlandia Ajo på ett imponerande sätt, och hästen var även mycket nära att vinna Oslo Grand Prix för knappt två veckor sedan. H.P. Paque och Trond ledde loppet till de sista meterna, då Brads Photo lyckades ta sig förbi.
Det känns roligt att köra ett Elitlopp, det är första gången som jag är med. Och det känns speciellt roligt att komma med en bra häst, säger han.
Redan i försöket stöter Smedshammer på loppets stora förhandsfavorit, Varenne.
Jag har bara sett Varenne en gång, men jag vet att det är en otroligt bra häst som är helt oöm för positioner. Jag vet att han vann Elitloppet på 1.10,7 i fjol, och det måste han nog gå igen för att vinna, kanske lite snabbare.
