Årets Elitlopp blev minnesvärt av flera anledningar. Redan i försöket slog Varenne världsrekord genom att vinna på 1.10,4 över 1609 meter med bilstart. Och i det andra försöket slog uppstickaren Scarlet Knight (Stefan Melander) till genom att vinna på världsrekord för fyraåringar: 1.10,7.
Spårlottningen till finalen blev som vanligt viktig. Varken Varennes eller Scarlet Knights tränare ville ha spår ett, eftersom risken var stor att bli fast på innerspåret. Varenne fick välja först, Jori Turja valde andraspåret och försäkrade sig därmed om att ha Scarlet Knight utvändigt om sig.
Ledningen i finalen tog den mycket startsnabbe försökstvåan H.P. Paque och Trond Smedshammer. H.P. Paque öppnade 500 meter på 1.09,5 - i det läget var Varenne utvändigt om ledaren och Scarlet Knight perfekt placerad i rygg på det italienska ekipaget.
Men Smedshammer valde då att släppa ledningen till favoriten Varenne och Giampaolo Minnucci, och sedan var loppet över.
Scarlet Knight stred som en tiger utvändigt om Varenne - men det hjälpte föga denna dag. Varenne försvann till överlägsen seger på fantastiska tiden 1.10,2. H.P. Paque, som hade fått en behaglig resa i rygg på ledaren, var tvåa på 1.10,4. Scarlet Knight fick nöja sig med ett tredjepris och en tapperhetsmedalj för sin notering, 1.10,5.
Varennes tränare Jori Turja sken ikapp med solen på Solvalla.
Det var aldrig några problem. När Varenne fick överta ledningen tyckte jag inte att det var spännande längre - jag var helt säker att han skulle vinna, sade Turja.
Turja betonar att det inte alls är klart när Varenne ska sluta tävla i år, trots att flitiga rykten gör detta gällande
Nej, inget sådant är bestämt. Det kan mycket väl bli så att han tävlar vidare nästa år också.
