Human Behaviour fin i comebacken

| 2002-06-12 09:27
Topphästen Human Behaviour gjorde comeback efter ett tävlingsuppehåll på nästan fyra månader.
Trots tillägg över sprinterdistans löste han enkelt sin uppgift på Jägersro.
Han rundade fältet och vann på finfina tiden 1.13,1 över 1660 meter.

Det är på grund av en lättare skada som gjort att Human Beaviour inte har kunnat tävla på ett tag. Men nu är den svarta läckerbiten ordentligt på gång igen. Tillsammans med Erik Adielsson vann han lätt på Jägersro under tisdagskvällen.

Hästen kändes riktigt fin. Det löste sig bra under vägen och han vann med öronkappan kvar och jag hade spöet under armen. Det här bådar gott, sade Erik Adielsson.

Nästa uppgift för den Hans Adielsson-tränade hästen blir Kalmarsundspokalen (Gulddivisionen) på Kalmartravet under midsommarhelgen.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »