Malmökillen hade 340 mil tur och retur till Boden och det blev en minst sagt lyckad utflykt. Två nya V75-segrar och dessutom i lördagens två största lopp.
I gulddivisionen, Top of Europe Trot, fick Erik Adielsson för första gången chansen bakom finskfranske Exchequer. Tioåringen var placerad i tredje par utvändigt när han fick anfallsorder 600 meter före mål och han svepte till ledningen på bara ett par hundra meter.
Jag vet inte om jag varit med om en sådan speed på en långsida. Hästen vann sedan väldigt lätt och jag behövde varken rycka bomullen ur öronen eller vika fram körspöet, sa Erik Adielsson.
Exchequer ägs av Reima Kuisla, som också äger Etain Royal. Kuisla berättade efter loppet att Exchequer direkt från Boden kommer att åka till Eskilstuna och gå i träning hos Kai K. Luomala.
