Månadsrapport Stall Blå, augusti 03

| 2003-09-04 11:13
Nedan följer en kort rapport som ger status för dagen på varje häst i Stall Blå.
Bildsköne Shergar Boko ser fram emot sin V75-debut?

Bildsköne Shergar Boko ser fram emot sin V75-debut?

Gendarme

Provsvaren efter arbetstest gav positiva besked. Gendarme kan börja tränas igen. Flemming Jensen ansvarar nu för Gendarme. Se mer ino i separat artikel.

Scioto Boko tränar på igen.

Scioto Boko tränar på igen.

Shergar Boko

Har gjort 2 starter i augusti som resulterat i 0:- i insprungna pengar. Hästen har dock gjort bra lopp och startar nu som en av favoriterna i veckans V75:a på Jägersro. Allt rapporteras vara bra inför starten.

Half Volley

Fick ett riktigt tufft lopp senast i E3-uttagningen som slutade i en fjärdeplats. Har fått en liten behandling i ett framknä och en kota sedan dess. Tränar nu för fullt och planeras starta onsdag 10 september på Solvalla.

Hiking

Galopperade i sin senaste start i E3-uttagningen.

Har blivit åtgärdad sedan dess. Tränas nu och kommer att starta inom kort.

Scioto Boko

Har börjat tränats igång igen efter knäoperationen i våras. I lugna tempon ser allt bra ut så här långt. Får träna på.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »