Travtränare inför rätta för djurplågeri

| 2003-09-12 11:14
LIDKÖPING
21 juli 2001 vann Erik Svensson ett V75-lopp på Axevalla efter en intensiv drivning av sin häst.
Alltför intensiv tyckte banveterinärerna, som anmälde händelsen till Jordbruksverket.
På onsdagen stod kusken inför rätta i Lidköpings tingsrätt, åtalad för djurplågeri.
Travkusken Erik Svensson och hans advokat Staffan Uvabeck såg fundersamma ut efter förhandlingarna i tingsrätten i Lidköping.Foto: Lars-Ove Pettersson

Travkusken Erik Svensson och hans advokat Staffan Uvabeck såg fundersamma ut efter förhandlingarna i tingsrätten i Lidköping.

Foto: Lars-Ove Pettersson

Att händelser på travbanan blir mål i civila rättegångar är mycket ovanligt.

Endast en gång tidigare har en kusk blivit dömd. I ferbruari 2002 dömdes danske René Kjaer i hovrätten till 60 dagsböter för djurplågeri.

Bakgrunden till det aktuella fallet med Erik Svensson är ett V75-lopp på Axevalla för drygt två år sedan. Erik Svensson drev sin häst J.K.Gate på ett sådant sätt att han enligt travets eget regelverk dömdes till 3 000 kronor i böter och fem dagars avstängning.

Banveterinärerna på Axevalla, Björn Sandgren och Anders Edman, anmälde även Erik Svensson till Jordbruksverket. På onsdagen stod travkusken inför rätta, åtalad för djurplågeri.

Åklagaren Mats-Olof Johansson hade kallat veterinärerna Björn Sandgren och Anders Edman och Jordbruksverkets Åsa Regnander-Dahl som vittnen. Försvarets vittnen var travexperten Thomas Nilsson, veterinären Daniel Söderberg och hästskötaren Jenny Andersson.

Dessutom förhördes Erik Svensson själv. Han erkände att han drivit sin häst för hårt enligt travsportens regler, men förnekade bestämt djurplågeri.

Yrkade på dagsböter

Rättegången innehöll en hel del hårda ord där sanningshalten hos flera vittnen ifrågasattes.

Mest anmärkningsvärt var att de båda banveterinärerna hävdade att de undersökt J.K.Gate i dopingstallet vid tre tillfällen efter loppet, medan hästskötaren Jenny Andersson sa att endast en veterinär besökt dopingstallet och då bara gjort en enda undersökning.

Veterinärerna medgav för övrigt att det inte fanns några märken efter spöslag på hästen.

Åklagaren menade i sin slutplädering att det här fallet var en direkt parallell med fallet René Kjaer och yrkade på dagsböter för Erik Svensson.

Erik Svenssons advokat Staffan Uvabeck menade i sin slutplädering att det finns stora skillnader mellan fallen. Han ifrågasatte banveterinärernas vittnesmål kraftigt och menade även att det är omöjligt för en kusk att driva sin häst så hårt att det kan räknas som djurplågeri när kusken samtidigt håller i handstropparna i båda tömmarna.

Dom i målet meddelas 24 september.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »