Derbyhäst såld till Frankrike

| 2003-09-24 10:31
STOCKHOLM
I Svenskt Travderby slutade Garros på en meriterande fjärdeplats.
Nu är han såld till hästägare hos Jan Kruithof i Frankrike.

Robert Bergh-tränade Garros har tagit sju segrar på 24 starter och sprungit in 779 500 kronor. Han vann sitt uttagningslopp till Derbyt och slutade fyra i finalen för Johnny Takter. Nu är han på väg att lämna Sverige.

Jan Kruithof var här i Sundsvall och provkörde hästen i slutet av förra veckan, berättar Magnus Burman, försteman i stall Robert Bergh.

Kruithof gillade Garros och sent på måndagskvällen blev det affär. Parterna är överens och Garros kommer att lämna Robert Berghs träning så fort köpeskillingen är erlagd.

Prislappen för den fyraårige travaren är inte officiell och det här innebär att Jan Kruithof lägger beslag på ytterligare en lovande svenskfödd häst. Han har tidigare köpt kanoner som Remington Crown, Royal Gull, Com Karat, Cantare, Blue Laday, Simb Moonrunner med flera.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »