General du Lupin höll som favorit

| 2003-09-25 13:49
STOCKHOLM
Favoriten General du Lupin vann storloppet Grand Prix de la Ville dAmiens i franska Amiens på onsdagen. Segertiden blev 1.13,5 över 2450 meter med bilstart.

General du Lupin (tränad av Jean Paul Marmion, körd av Jean-Michel Bazire) kunde tidigt överta ledningen i Amiens från Freiherr As (Thomas Panschow). Sedan var det lugna gatan fram mot de 420 000 kronorna i förstapris.

Ett tag på upploppet såg det ut som att Freiherr As skulle kunna utmana efter sin resa i rygg på ledaren, men när Bazire manade på General du Lupin, spelad till 14 för 10, stegade den nioårige valacken enkelt ifrån motståndet.

Svenskfödde Jackhammer och kusken Ulf Nordin var tidigt slagna i loppet.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »