Ingen succé för Ina Scots dotter

| 2003-09-29 14:52
STOCKHOLM
Mamma heter Ina Scot, pappa Viking Kronos.
På söndagen tävlade Nordic Gold November för första gången i Sverige.
Det slutade sisådär.

Nordic Gold November är den första avkomman som visat lite av de takter som gjorde Ina Scot till en av Sveriges bästa och mest populära hästar genom tiderna. Den tyska treåringen Ina Scot köptes till Tyskland av uppfödaren Michael Schröer hade innan starten i Breeders´ Crown i Halmstad tagit sex segrar på sju starter och bland annat vunnit det tyska stoderbyt.

I Halmstad fick Nordic Gold November nöja sig med en tredjeplats, en bra bit bakom vinnande Camilla Highness.

Travet flöt bara sådär och Nordic Gold November kom aldrig riktigt in i matchen. Hon kan också ha varit i behov av ett lopp i kroppen då hon inte hade startat på nästan två månader.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »